معرفی نرم افزار رویت | آموزش رویت | دانلود نمونه پروژه رویت

به آرچ بلاگ خوش آمدید!

در این مقاله با ما همراه باشید و به سطح دانش خود بیفزاید …

منوی میانبر

معنی کلمه رویت

رویت (Revit) در لغت به معنای “باز زنده ساختن”، “قدرت و زندگی تازه دادن” و “حیات بخشیدن” می‌باشد که از کلمه revitalization گرفته شده است و اشاره به قدرت بالای خلق اثر در نرم‌افزارهای مهندسی دارد.

فیلم آموزش رویت

مطمئن باشید با آموزش رویت می توانید طراحی و مدل سازی های متنوعی را با سهولت بیشتری انجام دهید.فراهم کردن بستری مناسب برای ایجاد ساختارهای پیچیده، طراحی و مستندسازی با دقت زیاد و صرف زمانی اندک را می توان از ویژگی های بارزی دانست که شما را به سمت آموزش نرم افزار رویت می کشاند.

گالری تصاویر رویت

این نرم‌افزار تمام کسانی که در حوزه معماری و امور حرفه ای سازه فعالیت دارند را قادر می‌سازد که بتوانند روند کار طراحی و مستندسازی را تسهیل ببخشند.

رقبای رویت

فراهم کردن بستری مناسب برای ایجاد ساختارهای پیچیده، طراحی و مستندسازی با دقت زیاد و صرف زمانی اندک را می توان از ویژگی های بارزی دانست که شما را به سمت آموزش ....

خرید پروژه آماده
رویت

دغدغه بسیاری از کاربرانی که تازه با نرم افزار رویت آشنا شده اند و یا در حال یادگیری آن هستند این است که چطور و از کجا باید پروژه رویت خود را شروع کنند تا بتوانند به هدف و خواسته خود در طراحی با رویت برسند.

عوامل محبوبیت رویت

در رویت ایجاد ساختارهای پیچیده تسهیل گردیده است و طراحی و مستند‌سازی را می‌توان در مدت کوتاه و با دقت زیاد به انجام رساند.مدل‌های هوشمند ایجاد شده توسط رویت یک پروژه کلی را شامل و در یک فایل پایگاه داده ذخیره می‌گردند ...

معرفی نرم افزار رویت ، آموزش رویت ، دانلود نمونه پروژه رویت

رویت در لغت به چه معناست؟

رویت (Revit) در لغت به معنای “باز زنده ساختن”، “قدرت و زندگی تازه دادن” و “حیات بخشیدن” می‌باشد که از کلمه revitalization  گرفته شده است و اشاره به قدرت بالای خلق اثر در نرم‌افزارهای مهندسی دارد. 

تاریخچه‌ای از رویت :

برای دانستن گذشته رویت باید به تاریخچه شرکت چارلز رویر سافت‌ور برگردیم. شرکتی که در سی و یکم اکتبر سال ۱۹۹۷ در شهر نیوتن ایالت ماساچوست توسط لئونید رایز و ایروین جانگریس تاسیس شد.

 

این دو از سازندگان اصلی نرم‌افزار Pro/Engineer  شرکت PTC بودند که یک نرم افزار طراحی مکانیک به حساب می آمد و هدف از آن وارد کردن توانایی مدلسازی پارامتری نرم افزار Pro/Engineer در صنعت ساختمان بود (شرکتPTC  در گذشته سعی کرده بود نرم‌افزار رفلکس را در بخش ساخت و ساز تجاری سازی کند اما این پروژه به شکست انجامیده بود).

 

پس از چندی این دو با سرمایه‌گذاری دو شرکت اطلس ونچر و کنسرسیوم شرکای نورث بریج چند نفر را برای توسعه نرم‌افزار استخدام و شروع به کار بر روی نرم‌افزار رویت با زبان C++  در پلتفرم ویندوز مایکروسافت نمودند. در ۱۹۹۹ داو لمونت به عنوان مدیر شرکت، جان هیرستک و موسس سالیدورک  و نیز آرول، موسس شرکت سی ام دی گروپ به عنوان اعضای هیات مدیره وارد شرکت شدند.

 

از همان شروع کار قرار بر آن شد که رویت به معماران و دیگر مهندسان ساختمان کمک کند تا با ساخت مدلی سه بعدی که شامل طراحی هندسی و غیرهندسی و اطلاعات ساخت و ساز می باشد، به طراحی و مستندسازی ساختمان بپردازد. این مفهوم بعدها به عنوان مدل‌سازی اطلاعات ساختمان شناخته شد. در آن زمان نرم‌افزارهایی چون آرشیکد و رفلکس امکان کار با یک مدل ساختمان مجازی سه بعدی را به کاربر می‌دادند و نیز این امکان وجود داشت که مولفه‌های مستقل توسط پارامترها کنترل شوند.

 

همچنین تمام ارتباطات بین مولفه‌ها، نماها و علامت‌گذاری‌ها توسط مدل ضبط می‌شدند، بنابراین تغییرات اعمال شده روی مدل بطور خودکار روی تمام بخش‌های مدل اعمال می‌گردید تا مدل همواره به روز باشد. برای مثال، حرکت دادن یک دیوار باعث آپدیت شدن دیوارهای مجاور، زمین و سقف‌ها می‌شود، مکان و مقدار اندازه گذاری‌ها و یادداشت‌ها را اصلاح می‌کند، محیط کف زمین را تنظیم می‌کند، نماهای برشی را از نو می‌کشد و غیره تا مدل همواره آپدیت باشد و تمام نقشه‌ها هم با آن هماهنگ شوند. مفهوم وابستگی دو طرفه بین مولفه‌ها، نماها و اندازه‌گذاری‌ها تا چندین نسخه بعد یک ویژگی منحصربفرد برای رویت شناخته می‌شد.

معرفی نرم افزار رویت | آموزش رویت | دانلود نمونه پروژه رویت

تولد رویت

در ژانویه سال ۲۰۰۰ نام شرکت به Revit Technology Corporation تغییر یافت و سرانجام رویت در پنجم آوریل همان سال عرضه شد. این نرم‌افزار به سرعت توسعه یافت و نسخه‌های‌های ۲، ۳، ۳.۱، ۴ و ۴.۱ به ترتیب در آگوست ۲۰۰۰، اکتبر ۲۰۰۰، فوریه ۲۰۰۱، نوامبر ۲۰۰۱ و ژانویه ۲۰۰۲ عرضه شدند.

 

نرم‌افزار رویت در ابتدا تنها به صورت اجاره ماهانه عرضه می‌شد و امکان خرید آن وجود نداشت. فرایند مجوزدهی توسط یک فرایند کاملا خودکار کنترل می‌شد که در آن زمان یک نوآوری به حساب می‌آمد. زیرا برای خرید دیگر نرم افزارهای طراحی، نیاز به دخالت انسان و انتقال دستی کدهای اعتباری بود.

 

شرکت Autodesk که به‌خاطر محصولات مجموعه اتوکد معروف است، در سال ۲۰۰۲ شرکت Revit Technology Corporation  را به مبلغ ۱۳۳ میلیون دلار خریداری کرد. این خرید باعث انجام تحقیقات، توسعه و بهبود بیشتر نرم افزار گردید. این شرکت از سال ۲۰۰۴ به بعد چندین نسخه از نرم‌افزار رویت را عرضه کرده است. یک سال بعدRevit Structure  و در سال ۲۰۰۶، Revit MEP معرفی شدند. پس از آن نام Revit Building به Revit Architecture  تغییر یافت.

 

از سال ۲۰۱۳ تمام نرم‌افزارهای زیرمجموعه با هم ادغام گردیده و با نام رویت شناخته می‌شوند.

آشنایی اولیه با محیط رویت​

محیط رویت تا حدودی مانند دیگر نرم‌افزارهای مشابه است. در ابتدای کار با این نرم‌افزار (نسخه ۲۰۱۹) صفحه‌ای مانند روبرو مشاهد می‌کنید که به صفحه خوشامدگویی معروف می‌باشد و شامل دو بخش اصلی Projects و Families است.

آشنایی اولیه با محیط رویت​

صفحه اصلی کار یا اینترفیس سفید (در مقابل اینترفیس تیره نرم افزار کد)، شامل نوار ریبون (سربرگ های معماری، سازه، استیل و اتصالات، تاسیساتی، عناصر دوبعدی، تحلیل بار سرمایش و گرمایش، توپوگرافی، شبکه‌ای و تنظیمات، متریک و …) کنترل بار، پالت پروپرتیز مشخصات فردی موضوع در حال ترسیم و انتخاب شده پالت پرواجت براوزر (سمت راست) مستندات کل پروژه مثل طبقات، نماها، سه بعدی ها و غیره است.

یادگیری رویت مناسب چه کسانی است؟

اگر در حوزه های عمران، معماری یا حتی برق و مکانیک کار می‌کنید پس به این نرم افزار احتیاج پیدا خواهید کرد. موارد کاربرد آن در ساخت اطلاعات ساختمانی در حوزه معماری، مهندسی ساختمان و سازه‌ها، مهندسی برق، لوله‌کشی طراحی و مانند آن می‌باشد.

اهمیت یادگیری رویت

مطمئن باشید با آموزش رویت می توانید طراحی و مدل سازی های متنوعی را با سهولت بیشتری انجام دهید.

فراهم کردن بستری مناسب برای ایجاد ساختارهای پیچیده، طراحی و مستندسازی با دقت زیاد و صرف زمانی اندک را می توان از ویژگی های بارزی دانست که شما را به سمت آموزش نرم افزار رویت می کشاند.

ویژگی مهم دیگری که فعالان در زمینه معماری را به سمت آموزش رویت سوق می دهد تا برای پیشبرد سایر پروژه های خود بر آن تکیه کنند، جمع آوری فایل های مدل هوشمند در یک پروژه کلی است. بدین ترتیب فایل پروژه در یک پایگاه داده ذخیره می شود که دسترسی و نگهداری آن بسیار راحت تر خواهد بود.

 

فیلم های آموزشی رویت​

معرفی دوره

آموزش رویت : جلسه سوم

آموزش رویت : جلسه دوم

آموزش رویت : جلسه اول

آموزش رویت : جلسه ششم​

آموزش رویت : جلسه پنجم​

آموزش رویت : جلسه چهارم​

آموزش رویت : جلسه دهم​

آموزش رویت : جلسه نهم​

آموزش رویت : جلسه هشتم​

آموزش رویت : جلسه هفتم​

آموزش رویت : جلسه سیزدهم​

آموزش رویت : جلسه دوازدهم​

آموزش رویت : جلسه یازدهم​

آموزش رویت : جلسه پانزدهم​

آموزش رویت : جلسه چهاردهم​

پس از یادگیری رویت چه توانایی هایی کسب می کنیم؟

پیشتر هم گفتیم که برای آموزش رویت نیازی به هیچ گونه پیش زمینه ای نخواهد بود و شما میتواند بر خلاف نرم افزار ۳Dmax وAutocad بدون نیاز به صرف زمان زیاد به آن مسلط شوید.

 

همان طور که می دانید نرم افزار رویت به عنوان یک نرم افزار کاربردی در ارائه خدمات و ترسیمات نقشه به حساب می اید. به همین دلیل لازم است تا به منظور آموزش رویت در نخستین گام با تمامی ابزارهای مورد نیاز برای طراحی ترسیمات نقشه ای آشنا شوید. در انتهای آموزش رویت این انتظار وجود دارد که بتوانید طراحی پلان های طبقات، برش ها، بزرگ نمایی ها، پلان های رنگی برای معرفی فضاهای داخلی و شیت بندی نقشه را انجام دهید.

برای یادگیری رویت نیاز نیست زمان زیادی را صرف کنید.

پس از آموزش دیدن در حوزه نرم افزار رویت باید بتوانید از فایل های پیش فرض موجود در نرم افزار استفاده کنید و از آنها برای راه اندازی فایل های جدید ترسیمی خود بهره ببرید.

 

چگونگی استفاده از نقشه های دوبعدی و سه بعدی در یک فایل واحد، استفاده از عناصر فامیلی در تکمیل ترسیمات، استفاده از پانل های شیشه ای برای نماسازی، تهیه یک برش از ساختمان با سرعت زیاد، ترسیم انواع پله ها خصوصا پله های گرد در مدت زمانی اندک، تهیه یک فایل گرافیکی از نمونه های ایجاد شده، انجام شیت بندی نقشه ها در مدت زمانی کوتاه از جمله کارهاییست که انتظار می رود کاربر پس از آموزش رویت به سهولت انجام دهد.

کاربرد رویت

همانطور که گفتیم رویت یک نرم‌افزار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان است که به کاربران اجازه طراحی ساختمان و سازه و تمام جزئیات آن به‌صورت سه بعدی با ارائه یادداشت‌ها و علامت‌گذاری‌های لازم و دسترسی اطلاعات ساختمانی از پایگاه داده‌های مدل ساختمان را می‌دهد. با درنظر گرفتن نرم‌افزارهای موجود می‌توان گفت رویت قوي‌ترين و سريع‌ترين و البته ساده‌ترین نرم‌افزار نقشه‌كشي و سه بعدی سازی  در کارها و پروژه‎های معماری می باشد.دليل مزيت اين نرم‌افزار بر ديگر نرم‌افزارهاي نقشه‎كشي در اين مي‎باشد كه در اينجا با ترسيم پلان توسط كاربر، مقطع و نما و بسیاری از اطلاعات توسط نرم‌افزار تبدیل به شکل می‌گردد. همچنين رویت قابليت اين را دارد كه جزئيات عناصر ساختمان از قبيل ديوار، در، پنجره و … را ترسیم نماید.

پروژه رویت / معرفی نرم افزار رویت / بررسی نمونه پروژها

ابزار مدل‌سازی می‌تواند با عناصر از پیش طراحی شده یا مدل‌های خلق شده به کار رود. با این حال رویت یک مدل ساز UNRBS به حساب نمی‌آید.

 

با ابزارهای رویت می‌توان تمام عناصر و المان‌هایی چون دیوارها، سقف، پشت بام و کف‌ها همچنین تیرها و اتصالات و مانند آن را در داخل پروژه طراحی کرد.

 

رویت را می‌توان نسخه بهینه‌سازی شده اتوکد برای مقاصد خاص‌تر نام برد. در ادامه به مقایسه این دو خواهیم پرداخت.

مقایسه نرم افزارهای رویت و اتوکد

پروژه رویت / معرفی نرم افزار رویت / بررسی نمونه پروژها

– هر دو نرم‌افزار توسط یک شرکت طراحی شده است. در کد شما از خطوط استفاده می‌کنید و در رویت با هندسه پایه که اطلاعات زندگی واقعی را در خود جای داده است.

 

– با استفاده از نرم‌افزار کد باید هر بخش ساختمان را به عنوان عنصری جداگانه ترسیم کنیم. در صورتی که در نرم‌افزار رویت فقط با ترسیم پلان، نرم‌افزار بصورت هوشمند نماها، مقاطع، حجم سه بعدی و پرسپکتیوها را ترسیم می‌کند.

 

– دوباره کاری در نرم افزار کد کنترل نمی‌شود و خطاهای احتمالی کاربر را شناسایی نمی‌کند به همین دلیل عملیات ترسیم و ویرایش در کد وقت‌گیر است. در صورتی که در رویت با اصلاح هر قسمت از مدل پروژه سایر قسمت‌های مرتبط به آن هم تغییر می‌کند و این تغییرات سریعأ در تمام نقشه‌ها و جداول پروژه اعمال می‌شود.

 

– در کد اطلاعات پروژه در چندین فایل یا بخش جداگانه پیاده سازی می شود. اما در رویت این اطلاعات به صورت یک مدل جامع ارائه می‌گردد.

 

– هنگام کار با کد در یک زمان فقط یک کاربر می‌تواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد. اما در رویت چندین کاربر این امکان را پیدا می‌کنند که همزمان به یک فایل هدف دسترسی داشته و بر روی آن کار کنند.

 

– در کد شما می‌توانید یک نما (View) از پروژه داشته باشید اما در رویت چندین نما از کار (مدل) قابل مشاهده است.

 

– رویت نسبت به کد از انعطاف پذیری بسیار بیشتری برخوردار است که کاربر در زمان انجام تغییرات خصوصا این موضوع را درک خواهد کرد.

 

– در رویت جدول مقادیر وجود دارد که در متره و برآورد مورد استفاده قرار می‌گیرد که کد فاقد چنین قابلیتی می‌باشد.

 

– کد یک نرم‌افزار BIM به حساب نمی‌آید درحالیکه رویت برای اجرای BIM بسیار مناسب و کاربردی است.

 

– در رویت انواع پارامترهای تعریف شده مانند دیوار، پنجره و مولفه‌های تاسیساتی و غیره وجود دارد که در کد وجود ندارد. درواقع رویت از اشیاء هوشمند برای ساخت مدل استفاده می‌کند. به این معنا که به جای ترسیم اجزای ساختمان با خط و نقطه این عناصر (که ذکر شد) انتخاب گردیده و در مدل قرار داده می‌شود به همین دلیل این نرم‌افزار از نوع شیء محور به حساب می‌آید.

گالری پروژه های انجام شده با نرم افزار رویت

عوامل محبوبیت رویت در چیست؟

تسهیل در کار و خروجی

revit q

در رویت ایجاد ساختارهای پیچیده تسهیل گردیده است و طراحی و مستند‌سازی را می‌توان در مدت کوتاه و با دقت زیاد به انجام رساند.

 

مدل‌های هوشمند ایجاد شده توسط رویت یک پروژه کلی را شامل و در یک فایل پایگاه داده ذخیره می‌گردند.

 

گزینه‌های تنظیم محاسبه کارایی در رویت سبب کارآمدتر شدن آن گردیده است، زیرا عملکرد رویت در مدل‌سازی پروژه‌های بزرگ توسط تنظیمات جدید افزایش یافته است.

 

استفاده از نرم‌افزار رویت در رشته معماری از اهمیت زیادی برخوردار است و موجب به حداکثر رساندن بهره‌وری در ایجاد طراحی‌ها و مستند‌سازی‌های گردش کار می‌گردد. علاوه بر آن استفاده از نرم‌افزار رویت موجب سرعت بخشیدن به طراحی‌ها و به روز رسانی سریع‌تر پروژه در زمان اعمال تغییرات می‌گردد.

 

نرم‌افزار رویت در معماری برای ایجاد طرح‌های ساختمانی دقیق در کوتاه‌ترین زمان ممکن مناسب است به طوریکه ایده‌ها با سرعت بیشتری پیاده‌سازی شوند و میزان هماهنگی در روند پروژه افزایش پیدا کند.

ایجاد صحنه‌های پرسپکتیو

پروژه رویت / معرفی نرم افزار رویت / بررسی نمونه پروژها
میزان بهره‌وری نرم‌افزار رویت به دلیل ایجاد تنظیمات پرسپکتیو افزایش پیدا کرده است و دیگر نیازی به انجام تغییرات سریع در طراحی‌ها نیست. تنها با ایجاد تغییرات کوچکی در تنظیمات مربوط به ایجاد صحنه‌های پرسپکتیو می‌توان تغییرات مورد‌نظر را در طراحی اعمال کرد.

تهیه جزئیات MEP

پروژه رویت / معرفی نرم افزار رویت / بررسی نمونه پروژها

پیمانکاران و فعالان این حوزه می‌توانند مدل‌های آماده‌سازی شده در رویت را با استفاده از محتویات محصولات برای یک مدل هماهنگ‌تر تهیه کنند.

 

ساخت اجزاء، تعریف اتصالات مفصل، کنترل بیشتر بر آن و طول بخش‌های استاندارد شده از این طریق انجام می‌شود که منجر به افزایش طول‌های دقیق و هماهنگی مقادیر بیشتر می‌گردد.

تجزیه و تحلیل ساختاری

پروژه رویت / معرفی نرم افزار رویت / بررسی نمونه پروژها

این ویژگی نرم‌افزار رویت سبب بهبود یکپارچگی داده‌ها در جریان عملیات مدل‌سازی اطلاعات می‌گردد و با استفاده از آن می‌توان با اختصاص دادن پارامترهای مورد انتظار، پارامترهایی سازگار ایجاد کرد.

 

اگر بخواهیم در عین حال از ایرادات این نرم افزار سخنی به میان بیاوریم این موارد بیشتر از هرچیزی به چشم می آید :

– در زمان کار بر روی پروژه‌هایی با حجم بیش از ۳۰۰ مگا بایت با کاهش سرعت قابل توجهی مواجه می‌گردد.

– در طراحی سطوح دارای انحنای پیچیده محدودیت‌هایی وجود دارد.

پیش نمایش طراحی‌ها

معرفی نرم افزار رویت ، آموزش رویت ، دانلود نمونه پروژه رویت

مدل‌سازی پارامتریک در نرم افزار رویت، ابزار قابل توجهی برای طراحی مفهومی فراهم آورده است. با استفاده از رویت، طراحان معماری می‌توانند به سرعت، طرح خالص هر طبقه را طرح بندی یا تغییراتی را در طرح استاندارد ساختمان ایجاد کنند و بلافاصله پیش نمایش خانه‌های آینده را برای مشتریان ارائه نمایند.

 

دیدگاه‌های طراحی و مدل‌سازی سه بعدی فرصتی مناسب برای طراحان فراهم آورده است تا ایده‌های مختلف طراحی را امتحان کنند و تصمیمات طراحی خود را در مرحله اولیه هدایت کنند.

تغییرات سریع در طراحی ، بدون تکرار

پروژه رویت / معرفی نرم افزار رویت / بررسی نمونه پروژها

در مرحله طراحی، ساختار ساختمان و طرح‌های طبقه به طور مرتب تغییر می‌کند. با نرم افزار رویت، طراحی و مدل‌سازی در معماری بسیار سریع و دقیق می‌شود. در مدل معماری نرم‌افزار رویت، تمام اجزای سازنده مانند طرح‌ها، بخش‌ها و ارتفاعات هوشمندانه به یکدیگر متصل می‌شوند. هرگاه تغییری در مدل ایجاد شود، نرم‌افزار به طور خودکار هر مولفه مربوطه را اصلاح کرده که این امر بر تمامی مدل ساختمان تاثیر مناسب می‌گذارد.

جداول مقادیر و برآورد ها

پروژه رویت / معرفی نرم افزار رویت / بررسی نمونه پروژها
یکی دیگر از قابلیت‌های منحصر به فرد این نرم‌افزار بحث متره و برآورد پروژه می‌باشد. امکان متره متریال و مصالح مصرفی به صورت ریز از دیگر نقاط قوت آن است. بخش متره نرم‌افزار، با امکاناتی همچون فیلتر کردن برای موضوعی خاص، سورت کردن بر اساس یک یا چند عنصر، نمایش مجموع عناصر در انتهای هر ستون، امکان به دست آوردن دستمزدها، امکان فرمول‌نویسی، امکان علامت‌گذاری در جدول متره، امکان متره یک بخش خاص از پروژه و چندین و چند امکان فوق‌العاده دیگر را می‌دهد. جدول متره رویت تقریبا یکی از بی‌نقص‌ترین جداول متره می‌باشد تا این حد که شما با رویت می‌توانید حتی تعداد دقیق آجرهای مصرف شده در پروژه را داشته باشید.

گردش مجازی در نرم افزار رویت

پروژه رویت / معرفی نرم افزار رویت / بررسی نمونه پروژها
جالب است بدانید این نرم‌افزار برای تهیه یک انیمیشن مسیری برای گردش در طرح ترسیم خواهد کرد و سپس با بهینه‌سازی دوربین و سرعت حرکت آن یک انیمیشن حرفه‌ای از پروژه خود تهیه می‌کند.

مستند‌ سازی ​

09-Revit application
برای انضباط در آلبوم نقشه‌ها می‌توانید استاندارد شرکت خود را برای چیدمان شیت‌ها و ضخامت خطوط و مقیاس‌های نقشه ها لحاظ کنید .

تبادلات

پروژه رویت / معرفی نرم افزار رویت / بررسی نمونه پروژها
ارسال و وارد کردن فایل‌های اکثر نرم‌افزارهای کاربردی مهندسی معماری به این برنامه از قابلیت‌های منحصر به فرد این محصول شرکت اتودسک است.

تحلیل انرژی

پروژه رویت / معرفی نرم افزار رویت / بررسی نمونه پروژها

یکی از مهمترین ویژگی‌های رویت این است که در نرم‌افزار کاربردی رویت شما قادر هستید مدل ساختمان خود را از نظر دریافت و ذخیره انرژی برای رسیدن به شرایط ایده‌آل تجزیه و تحلیل کنید.

مجموعه رویت

معرفی نرم افزار رویت ، آموزش رویت ، دانلود نمونه پروژه رویت

به فراخور استفاده کنندگان از این رویت، شرکت سازنده نسخه های مختلفی ارائه کرده است :

 

– رویت جامع برای طراحی سه بعدی معماری

– رویت تاسیسات یا مپ برای طراحی مکانیک، الکتریک و نورپردازی و لوله کشی

– رویت معماری برای ترسیمات معماری و طراحی داخلی و دکوراسیون

– رویت سازه یا استراکچر برای سازه و جزئیات اجرایی سازه و اسکلت

– رویت ساده یا ال تی برای پروژه‌های محدود و ساده

 

رویت وان باکس نیز به عنوان بخشی از محصول سال ۲۰۱۳ معرفی شد که این بسته ابزاری شامل همه سه شاخه رویت در یک بسته بوده و بخشی از بسته‌های سوئیت طراحی ساختمانی و نسخه آلتیمیت به شمار می‌رود.

 

همه سه محصول رویت (معماری، سازه و MEP) از فایل‌های با پسوند RVT برای ذخیره سازی مدل‌های BIM  استفاده می‌کنند.

رویت MEP

دسکتاپ رویت MEP یک نرم‌افزار مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی (BIM) است که از سوی اتودسک برای طراحی‌های حرفه‌ای در حوزه مهندسی MPE (مکانیک، الکترونیک و لوله‌کشی) تهیه شده است.

 

رویت MEP برای طراحی با کیفیت بهتر، کاهش خطرات احتمال و تحویل دقیق و مطلوب پروژه کمک شایانی می‌کند. به عنوان مثال شرکت فعال در حوزه گرمایش و سرمایش و تهویه و مانند آن ممکن است از این نرم افزار برای تهیه مدل‌های قابل‌مشاهده برای کارفرمایان خود استفاده کند که این کار کارفرما را از صرف هزینه و زمان اضافه برای طراحی و جانمایی تجهیزات و لوازم و مانند آن بی‌نیاز می‌سازد.

رویت مهندسی

همانطور که از نام آن پیداست این نرم‌افزار برای طراحی‌های حرفه‌ای سازه و معماری به کار می رود. ابزار و مشخصه‌هایی وجود دارد که این نرم‌افزار را مختص طراحی برای کارهای مدسازی اطلاعات ساختمانی کاربردی می‌سازد و در مقایسه با کد این نرم‌افزار قادر به ارائه اطالاعات پویا و قوی در مدل‌های هوشمند است.

 

این نرم‌افزار تمام کسانی که در حوزه معماری و امور حرفه ای سازه فعالیت دارند را قادر می‌سازد که بتوانند روند کار طراحی و مستندسازی را تسهیل ببخشند.

گالری (۲) پروژه های انجام شده با نرم افزار رویت

پروژه رویت

معرفی نرم افزار رویت ، آموزش رویت ، دانلود نمونه پروژه رویت

دغدغه بسیاری از کاربرانی که تازه با نرم افزار رویت آشنا شده اند و یا در حال یادگیری آن هستند این است که چطور و از کجا باید پروژه رویت خود را شروع کنند تا بتوانند به هدف و خواسته خود در طراحی با رویت برسند. بررسی پروژهای مختلف به شما این کمک را می کند تا با تکنیک های مختلف این نرم افزار آشنا شوید ، در این مقاله سعی می کنیم ابتدا به معرفی این نرم افزار سپس به قابلیت های آن و پس از آن به بررسی چند پروژه که با این نرم افزار طراحی شده است بپردازیم و در نهایت لینک های دانلود نمونه پروژه رویت آرچ فایل را برای شما قرار می دهیم.

بررسی نتایج مسابقه AEC Excellence Awards ( نمونه پروژهای نرم افزار Revit )

در این بخش قصد داریم به معرفی پروژه های که با نرم افزار رویت طراحی شده اند و در مسابقه AEC Excellence Awards 2017 که توسط دانشگاه اتودسک در لاس وگاس برگزار شده است بپردازیم. این مسابقه در سطح جهانی بوده که شامل بخش های مختلف نظیر فن آوری های مرتبط با BIM (طراحی اطلاعات ساختمان) و طراحی معماری پایدار در صنعت AEC است. در این دوره ۱۴۵ مورد پروژه،از بیش از ۳۰ کشور مختلف را به خود اختصاص داده است که نشان می دهد در سراسر جهان نوآوری در طراحی ساختمان و ساخت و ساز در حال پیشرفت است. و تقریبا همه آنها از نرم افزار Revit استفاده کردند.

بخش اول : ساختمان ها

برنده اول : بنیاد آینده دبی Killa Design, BuroHappold Engineering, BAM Higgs & Hill, Transgulf برای موزه آینده

در حالی که زمانی به داخلی بسیاری از موزه ها در گذشته نگاه می کنیم، موزه آینده هر چیزی را که نامش را به تصویر می کشد، تداعی می کند :

نمایشگاه های نوآوری و انکوباسیون ایده های جدیدی است.
۱۳۶ میلیون دلار، ساختمان نمادین ۳۰،۰۰۰ متر مربع در نزدیکی برج های امارات در دبی، شکل قابل تحسینی به این پروژه داده است.
که توسط نمایه فولاد ضد زنگ با خطاطی روشن با شیشه طرح فونت عربی به تصویر کشیده شده است.
درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید …

 

پروژه رویت ، معرفی نرم افزار رویت ، بررسی نمونه پروژها
پروژه رویت ، معرفی نرم افزار رویت ، بررسی نمونه پروژها

برنده دوم : موسسه طراحی معماری تیانجین برای پروژه مرکز ملی تناسب اندام منطقه سایحان در شهر هوهچتی چین

پروژه مرکز ملی تناسب اندام منطقه سایحان در شهر هوهوتون در مغولستان داخلی طراحی و ساخته شده است تا مشارکت در برنامه تناسب اندام ملی ۲۰۱۶-۲۰۲۰ چین را افزایش دهد.

این ساختمان با ۹۱،۴۳۷ متر مربع و در مجموع مساحت ساختمان ۳۳،۰۰۰ متر مربع، ساختمان به دو منطقه تقسیم شده است

که شامل سالن های چند منظوره با ۵،۰۰۰ صندلی برای رویدادهای ورزشی و امکانات ورزشی ساخته شده.
درباره این پروژه نرم افزار Revit بیشتر بدانید …

پروژه رویت ، معرفی نرم افزار رویت ، بررسی نمونه پروژها

برنده سوم: دبی شرکت Expo 2020 برای دفتر Expo 2020 دبی

بین روز افتتاحیه آن در اکتبر ۲۰، ۲۰۲۰ و نزدیک آن در ۱۰ آوریل ۲۰۲۱، نمایشگاه دوبی Expo 2020 با مبلغ ۶،۸ میلیارد دلار ساخته شده.

۱۸۰ کشور با ظرفیت پذیرش ۲۷۰ هزار بازدید کننده در روز می تواند پذیرا باشد.

فضای محوطه نمایشگاه ۲،۰۰۰،۰۰۰ متر مربع با ۲،۴۰۰،۰۰۰ متر مربع باقی مانده برای امکانات اشغال خواهد کرد.
درباره این پروژه نرم افزار Revit بیشتر بدانید …

بخش دوم : پایداری

برنده اول : GeotecturaGeotectura, Axelrod-Grobman Architects, NCA, Assa Aharoni برای دانشکده مطالعات محیط زیست پورتر.

دانشکده مطالعات محیط زیست پورتر در دانشگاه تل آویو حقیقتا مظهر آنچه درون و بیرون دیوارهایش آموزش داده شده ، تحقیق می کند.

ساختمان ۴،۰۰۰ متر مربع اولین نوع خود در اسرائیل است، که از صدور گواهینامه LEED Platinum (92 امتیاز) و ۵ ستاره در کد سبز اسرائیل ۵۲۸۱ برخوردار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه نرم افزار Revit اینجا را مطالعه کنید.

پروژه رویت ، معرفی نرم افزار رویت ، بررسی نمونه پروژها

برنده دوم : موسسه طراحی معماری تیانجین برای مرکز فرهنگی ورزشی جی فنگ نان لو

مرکز فرهنگی و ورزشی جی فنگ نان لو به رفاه عمومی – از نظر جسمی و فرهنگی اختصاص یافته است.

این برای حداکثر پایداری طراحی شده است.

به عنوان یک ساختمان خالص صفر عمل می کند و هر دو از LEED پلاتین و گواهینامه های سه ستاره چین به دست می آید.
درباره این پروژه نرم افزار Revit بیشتر بدانید …

پروژه رویت ، معرفی نرم افزار رویت ، بررسی نمونه پروژها

برنده سوم : شرکت توسعه کیفیت Magnolia Limited برای WHIZDOM 101 بانکوک

مگنولیا کیفیت توسعه شرکت آموزشی ویبولیتین ماموریت این است که تبدیل یک طرح شهری، ۱۷ هکتار به یک مدل شهر پایدار و هوشمند با تکامل کامل، دیجیتال، توسعه مخلوط با هر دو فضای تجاری و برج های مسکونی.
با به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی، صرفه جویی در انرژی و کاهش انتشار کربن،
پروژه ۱ میلیارد دلاری برای بهبود کیفیت زندگی و توسعه پایدار برای جامعه طراحی شده است.
درباره این پروژه نرم افزار Revit بیشتر بدانید …

بخش سوم : زیر ساخت ها

برنده اول : Foster + Partners برای فرودگاه بین المللی نیومکزیکو (NAICM)

در ۴۷۰،۰۰۰ متر مربع، NAICM یکی از بزرگترین فرودگاههای جهان خواهد بود؛ شکل ایده آن از پرواز الهام گرفته شده است. اما تمرکز اصلی طراحی آن تجربه مسافر است. ترمینال خود تقریبا ۱.۵ کیلومتر طول دارد و یک شبکه تک مداوم با سقف نوآورانه و پل های ثابت در یک محفظه است.
درباره این پروژه نرم افزار Revit بیشتر بدانید …

پروژه رویت ، معرفی نرم افزار رویت ، بررسی نمونه پروژها
پروژه رویت ، معرفی نرم افزار رویت ، بررسی نمونه پروژها

برنده دوم : گروه LiRo برای East Side Access

قرار گرفتن در زیر خیابان های شلوغ منهتن یکی از بزرگترین پروژه های زیربنایی در ایالات متحده است. اداره حمل و نقل شهری متروپولیتن دسترسی East Side را از قطارهای لانگ آیلند و کوئینز به سمت شرق منهتن متصل می کند.

این شامل هشت بلوک طولانی و ایستگاه های چند قطار ۱۵۰ پا در زیر ایستگاه مرکزی بزرگ است.

همچنین بازسازی بزرگ هارولد اینترلوکینگ، شلوغ ترین جاده در کشور است.
درباره این پروژه نرم افزار Revit بیشتر بدانید …

پروژه رویت ، معرفی نرم افزار رویت ، بررسی نمونه پروژها

برنده سوم : Norconsult AS برای آرنا-برگن، Ulriken تونل

ونل آرنا-برگن اولین استفاده از دستگاه Boring تونل در نروژ است. هنگامی که تونل موازی جدید به اتمام می رسد، دو مسیر بین Arna و Bergen اجرا می شود.

ماتریس های مکرر بین شهرها و ایستگاه های به روز شده برای تطابق با قطارهای جدید است.
درباره این پروژه نرم افزار Revit بیشتر بدانید …

بخش چهارم : ساخت و ساز

برنده اول : China Construction Eighth Engineering Division Corp. Ltd برای مرکز پژوهشی مالی تیانجین چو تای فوک

مرکز مالی تیانجین چو تای فوك كه قرار است در پاییز سال ۲۰۱۹ به اتمام برسد، نقطه عطفی برجسته ای با فضای تجاری و اداری است. آپارتمان لوکس؛ و یک هتل پنج ستاره.

این ساختمان دارای یک مساحت کل ساختمان ۳۹۰،۰۰۰ متر مربع است که یک زیرزمین چهار طبقه است.

یک پدیده پنج طبقه و یک برج ۱۰۳ طبقه با ارتفاع ۵۳۰ متر می باشد.
درباره این پروژه نرم افزار Revit بیشتر بدانید …

پروژه رویت ، معرفی نرم افزار رویت ، بررسی نمونه پروژها
پروژه رویت ، معرفی نرم افزار رویت ، بررسی نمونه پروژها

برنده دوم : China Construction Eighth Engineering Division Corp. Ltd برای برج چین Zun

قرار است برای تبدیل شدن به بلندترین ساختار در شهر پکن و در ناحیه ای که مستعد ابتلا به زلزله ۸.۰ باشد، ۳.۵ میلیارد دلار Zun Tower جدید CITIC Group با مساحت ناحیه ای ۴۳.۷ میلیون متر مربع به ۵۲۸ متر با ۱۰۸ طبقه متصل خواهد شد و هفت طبقه در زیر زمین است.
درباره این پروژه نرم افزار Revit بیشتر بدانید …

پروژه رویت ، معرفی نرم افزار رویت ، بررسی نمونه پروژها

برنده سوم : شرکت Obayashi و ITOCHU فن آوری راه برای تونل Mikusa در Kinki خط راه آهن Kise

ژاپن در محاصره دریا، به خصوص در معرض تخریب سونامی قرار دارد.

از آنجا که بسیاری از مناطق با یک جاده متصل هستند، در طی یک فاجعه خطر انزوای زیادی وجود دارد.

اخیرا که بزرگراه جدید برای حمل و نقل اضافی ساخته شده است که شامل ساخت تونل Mikua 2380 متر است.
درباره این پروژه نرم افزار Revit بیشتر بدانید …

برترین پروژه های رویت در آرچ فایل

نمونه پروژه های آماده نرم افزار رویت

پروژه ساختمان چهار طبقه در Revit [ پروژه رویت ] , پروژه آماده برای رویت , پروژه آماده رویت رایگان , پروژه رویت اماده , پروژه ی آماده رویت , دانلود پروژه Bim , دانلود پروژه Revit , دانلود پروژه آماده رویت , دانلود پروژه اماده رویت , دانلود پروژه رویت , دانلود پروژه کامل رویت , دانلود پروژه مسکونی رویت , دانلود پروژه ویلایی رویت , دانلود پروژه ی رویت , نمونه پروژه رویت

پروژه ساختمان چهار طبقه در Revit [ پروژه رویت ]​

عکس پلان پروژه ساختمان مسکونی 6 طبقه در Revit [ پروژه رویت ]

پروژه ساختمان مسکونی ۶ طبقه در Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه طرح نمای ساختمان تجاری [۲] در Revit [ پروژه رویت ]

پروژه طرح نمای ساختمان تجاری [۲] در Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه ساختمان تجاری و اداری در Revit [ پروژه رویت ] , پروژه آماده برای رویت , پروژه آماده رویت رایگان , پروژه رویت اماده , پروژه ی آماده رویت , دانلود پروژه Bim , دانلود پروژه Revit , دانلود پروژه آماده رویت , دانلود پروژه اماده رویت , دانلود پروژه رویت , دانلود پروژه کامل رویت , دانلود پروژه مسکونی رویت , دانلود پروژه ویلایی رویت , دانلود پروژه ی رویت , نمونه پروژه رویت

پروژه ساختمان تجاری و اداری در Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه طرح کافه تریا مدرن در Revit [ پروژه رویت ]

پروژه طرح کافه تریا مدرن در Revit [ پروژه رویت ]​

عکس 3 پروژه طرح نمای ساختمان تجاری در Revit [ پروژه رویت ]

پروژه طرح نمای ساختمان تجاری در Revit [ پروژه رویت ]

پروژه سالن آمفی تئاتر و سینما [2] در Revit [ پروژه رویت ] , پروژه آماده برای رویت , پروژه آماده رویت رایگان , پروژه رویت اماده , پروژه ی آماده رویت , دانلود پروژه Bim , دانلود پروژه Revit , دانلود پروژه آماده رویت , دانلود پروژه اماده رویت , دانلود پروژه رویت , دانلود پروژه کامل رویت , دانلود پروژه مسکونی رویت , دانلود پروژه ویلایی رویت , دانلود پروژه ی رویت , نمونه پروژه رویت

پروژه سالن آمفی تئاتر و سینما [۳] در Revit [ پروژه رویت ]​

نمای پروژه طرح آماده نمای خانه ویلایی در Revit [ پروژه رویت ]

پروژه طرح آماده نمای خانه ویلایی در Revit [ پروژه رویت ]​

عکس 3 پروژه خانه دوبلکس [ 2 ] در نرم افزار Revit [ پروژه رویت ] , پروژه آماده برای رویت , پروژه آماده رویت رایگان , پروژه رویت اماده , پروژه ی آماده رویت , دانلود پروژه Bim , دانلود پروژه Revit , دانلود پروژه آماده رویت , دانلود پروژه اماده رویت , دانلود پروژه رویت , دانلود پروژه کامل رویت , دانلود پروژه مسکونی رویت , دانلود پروژه ویلایی رویت , دانلود پروژه ی رویت , نمونه پروژه رویت

پروژه خانه دوبلکس [ ۲ ] در نرم افزار Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه خانه دوبلکس کوچک در نرم افزار Revit [ پروژه رویت ] , پروژه آماده برای رویت , پروژه آماده رویت رایگان , پروژه رویت اماده , پروژه ی آماده رویت , دانلود پروژه Bim , دانلود پروژه Revit , دانلود پروژه آماده رویت , دانلود پروژه اماده رویت , دانلود پروژه رویت , دانلود پروژه کامل رویت , دانلود پروژه مسکونی رویت , دانلود پروژه ویلایی رویت , دانلود پروژه ی رویت , نمونه پروژه رویت

پروژه خانه دوبلکس کوچک در نرم افزار Revit [ پروژه رویت ]​

عکس داخلی پروژه سالن آمفی تئاتر و سینما [2] در Revit [ پروژه رویت ] , پروژه آماده برای رویت , پروژه آماده رویت رایگان , پروژه رویت اماده , پروژه ی آماده رویت , دانلود پروژه Bim , دانلود پروژه Revit , دانلود پروژه آماده رویت , دانلود پروژه اماده رویت , دانلود پروژه رویت , دانلود پروژه کامل رویت , دانلود پروژه مسکونی رویت , دانلود پروژه ویلایی رویت , دانلود پروژه ی رویت , نمونه پروژه رویت

پروژه سالن آمفی تئاتر و سینما [۲] در Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه ساختمان [2] مسکونی ۴ طبقه در Revit [ پروژه رویت ] , پروژه آماده برای رویت , پروژه آماده رویت رایگان , پروژه رویت اماده , پروژه ی آماده رویت , دانلود پروژه Bim , دانلود پروژه Revit , دانلود پروژه آماده رویت , دانلود پروژه اماده رویت , دانلود پروژه رویت , دانلود پروژه کامل رویت , دانلود پروژه مسکونی رویت , دانلود پروژه ویلایی رویت , دانلود پروژه ی رویت , نمونه پروژه رویت

پروژه ساختمان [۲] مسکونی ۴ طبقه در Revit [ پروژه رویت ]​

رقبای رویت چه نرم‌افزارهای هستند؟

رقبای رویت چه نرم‌افزارهای هستند؟​

اگر بخواهیم از نرم‌افزارهای مشابه رویت صحبت کنیم به این اسامی برخواهیم خورد :

 

– بتلی سیستمز (Bentley Systems) که طیف وسیعی از ابزارهای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، تقریبا در همه زمینه‌های صنعت ساخت را پوشش می‌دهد.

 

– آرشیکد (ArciCAD) که از قدیمی‌ترین نرم‌افزارهای BIM در زمینه معماری است.

 

– وکتوروکس (VectorWorks) محصولی از شرکت نمچک که بستر نرم‌افزاری طراحی برای معماران، طراحان شهری، مبلمان و غیره می‌باشد.

 

– تکلا استراکچرز (Tekla Structures) محصول شرکت تکلا که دارای قابلیت‌های مناسبی همچون اجرای پروژه‌های بسیار بزرگ و عملیات چندجانبه به صورت همزمان را روی مدل را میسر می‌سازد.

 

– دی پروفایلر (Dprofiler) که محصول شرکت بک تکنولوژی بوده و قابلیت همکاری با بستر رویت را هم دارد.

 

– نویس ورکس (Navisworks) که به عنوان جت استریم هم شناخته می‌شود و محصول شرکت ادوبی است که قابلیت های فراوانی برای هماهنگی، شبیه سازی ساخت و آنالیزهای کامل برای بررسی پروژه دارد.

و در آخر می پردازیم به مهمترین دلایل استفاده از نرم افزار رویت :

– یادگیری سریع به دلیل سادگی کار بانرم‌افزار (در مقایسه با نرم افزارهای مشابه)

– طراحی و ترسیم نقشه‌های ساختمان به صورت دو و سه بعدی در یک زمان

– ارتباط راحت با دیگر نرم‌افزارهای مشابه مانند کد و تری دی مکس

– درج هر نوع پارامتر و حتی افکت و اقلیم از قبیل نور، سایه و غیره

– ارتباط بین رشته‌های مختلف طراحی ساختمان

– خروجی‌های بی‌نظیر و عالی

– پیاده‌سازی مراحل مختلف برنامه‌ریزی و طراحی یک ساختمان از ایده تا ساخت و حتی تخریب

 

این محتوا را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید :

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on google
Share on twitter
Share on facebook

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.