طراحی نما

نمای ساختمان ، ازجمله مهمترین عناصر ضروری در توجه مخاطبین، مشتری و همچنین تاثیرگذار بر فضای منطقه است. برخی پیمانکاران به اهمیت ویژه نما اهمیتی نمی‌دهند و اغلب درصدد استفاده از متریال ارزان قیمت درجهت پیش روی ساخت سازه و فروش آن هستند. بدین ترتیب اغلب جنبه سوددهی و منفعت سازه ازطریق فروش آن برایشان درپی دارد. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که اگر سازه دارای نمای جالب توجه متناسب با هزینه‌ای که خریدار درخصوص آن می‌کند، نداشته باشد طبیعتا ساختمان به فروش نرفته و پیمانکار متحمل ضرر و زیان‌هایی خواهد شد. مشخصا نما و طرح ساختمان علاوه‌بر استحکام و پایداری در برابر وقایع طبیعی نظیر زلزله، بایستی از طرح و نقش خوشایندی نیز برخوردار باشد. در ادامه در این بخش به تعریف نما و به برخی از ویژگی‌ها و اصول اساسی طراحی ساختمان می‌پردازیم.

طراحی نما

تعریف نما

در شرح توضیح نما بیان شده است که نما، سطح، رویه و ظاهر بیرونی اجسام بوده که علاوه‌بر خاصیت درون مایه آن به توصیف آن جسم یا کالا می‌پردازد. ظاهر سازه ساختمانی نیز همانند محصولی است که با توجه به ظاهر بیرونی آن، توصیف‌گر کارکردها و نقش آن باتوجه به مصالح بکار برده شده است. به عبارتی دیگر نما، توصیف‌گر ماهیت و چگونگی عناصر سازه در کنار یکدیگر و ترکیب بندی آن است که باعث حس تعادل و توازن در نگاه مخاطب می‌شود.

طراحی نمای ساختمان بر اساس اصول اساسی صورت می‌گیرد که توجه به اصول مربوطه می‌تواند تا حد بسیاری پیمانکار را در مسیر هدف ساخت سازه هدایت کند :

اصل اول) بودجه کارفرما

اصل دوم) موقعیت و شرایط منطقه

اصل سوم) بکارگیری یک سبک معین

اصل چهارم) طراحی نما باتوجه به کارکرد بنا

اصل پنجم) توجه به اصل اساسی نور طبیعی در روز و ایجاد نور مصنوعی در شب

اصل ششم) مصالح باکیفیت جهت استحکام و زیبایی نما

اصل هفتم) توجه به اصول نمای خارجی و نمای درون سازه

درواقع توجه به اصول بیان شده باعث کیفیت و مطلوبیت سازه با استفاده از درنظر گرفتن عناصر همه جانبه خواهد شد. درادامه به‌شرح برخی از آنها بطور خلاصه در این بخش از مقاله پرداختیم.

ویژگی‌های نمای ساختمانی

مشخصا ازجمله ویژگی‌های نمای ساختمان ، چگونگی قرارگیری عناصر، طرح یا پلان ساختمان، نوع متریال و مصالح، چگونگی قرارگیری پلکان، آسانسور، موقعیت پنجره ها با توجه به شرایط منطقه، تناسب راهروها، محل صحیح قرارگیری نرده ها، و مسائلی ازاین دست بایستی مورد توجه قرارگیرند. مشخصا زیبایی در ساخت بناهای مسکونی، تجاری، صنعتی، نوع سازه، طرح بنا تاثیر بسزایی در زیبایی شهر دارد که متاسفانه ما امروزه شاهد ساخت و سازهای بی رویه و بدون انسجام در نقاط مختلف شهر هستیم که در بسیاری از موارد به چگونگی طرح و یا پلان ظاهری بنا اهمیتی داده نمی‌شود.

طراحی نما و سازه بایستی با توجه به کارکرد آن نظیر سازه مسکونی، تجاری، فروشگاه، رستوران، هتل بایستی مورد توجه قرار گیرد و غالبا نمی توان از یک سازه یکنواخت برای تمامی سازه‌ها استفاده کرد. انتخاب سبک مشخص برای ساخت بنا از عوامل ضروری در طرح نما می‌باشد. ازدیگر ویژگی‌های سازه توجه به تابش نور طبیعی در روز است. اگر سازه مسکونی باشد بایستی اتاق خواب‌ها رو به پرتو آفتاب واقع شوند و در شب نیز بایستی برای نمای بیرونی ساختمان از چراغ‌های تزئینی هم به جهت زیبایی نما و هم به جهت روشنایی محدوده  ورودی استفاده شود. ایجاد تناسب و توازن میان ظاهر بیرونی و درون ساختمان از نظر فرم پنجره‌ها، نوع ساخت پلکان، درب ورودی، راهروها و لابی بایستی با نمای بیرونی ساختمان هارمونی داشته باشد. بطور کلی توجه به اصول مرتبط با بنای ساختمان بایستی همراه با یک پلان طراحی شده‌ی منسجم طبق قوانین شهرداری پیش رود تا درحین ساخت و اتمام آن برای دریافت سند و پایان کار ملک، کارفرما و یا پیمانکار با مشکلات مربوط به ساخت و ساز روبرو نشود.

نکات کلیدی در طراحی نما

طراحی نما و یا پلان بایستی مطابق با دانش فنی پیمانکار و معمار مربوطه صورت گیرد.

بایستی خاطرنشان کنیم که هر ساختمانی دارای چهار نمای خارجی ، شمالی، جنوبی، شرقی و غربی است. در پلان طرح ریزی شده بایستی کلیه جزئیات ازقبیل لابی، پارکینگ، تعداد واحدها، شیب و شرایط زمین، پلکان، نوع آسانسور، مصالح کاربردی و غیره درنظر گرفته شود

تنوع سبک در طراحی نما

قاعدتا سبک ساختمان بایستی متناسب با رعایت مقررات شهرداری صورت گیرد و باتوجه به دارایی و سرمایه دست به کار شده نوع سبک نما را برگزینیم. ازدیگر نکات مهم آن است که سبک مورد نظر بایستی در فضای درنظر گرفته شده قابل اجرا باشد. بدین ترتیب با توجه به چگونگی فرسایش زمین، ارتفاع طبقات از سطح زمین، قوانین ساخت و نکات دیگر پلان طراحی بنا را ایجاد کرده و سپس دست به ساخت زد. طراحی نما دارای انواع گوناگونی ازجمله نمای آجری، نمای سنگی ، نمای سیمانی، نمای گچی، نمای شیشه و نمای سرامیکی است.

امیر زربخش

سلام , من علاقمند به رشته معماری و طراحی ...خواهشمند است قبل از سفارش، به مشخصات و دستورالعمل طراحی در انتهای همین صفحه دقت فرمایید. جهت راهنمای کاربران گرامی، “راهنمای سفارش آنلاین” در منوی راهنما در بالای همین صفحه قرار داده شده است.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برو بالا