اولین تصویری که در ذهنمان حین شنیدن نام خانه دوبلکس پدیدار می شود که ممکن است مضرات و معایب خاص خودش را داشته باشد ، سالنی کوچک یا بزرگ در طبقه ای اول و راه پله ای که به طبقه ی بالای خانه منتهی می شود. خانه های دوبلکس جزء خانه های خاص و شیک می باشد که از دیرباز طرفداران ویژه ی خود داشته و دارد.

در ابتدا لازم دانستیم تا تعریف مختصری درباره ی خانه دوبلکس داشته باشیم :

خانه دوبلکس به خانه ای گفته می شود که دارای یک طبقه به عنوان سالن اصلی و پذیرایی، آشپزخانه و اتاق بوده و طبقه ای دیگر که از طریق راه پله ای از سالن اصلی با طبقه ی بالا ارتباط دارد. در طبقه ی بالای خانه دوبلکس اکثر مواقع اتاق خواب ها، سرویس های بهداشتی، اتاقی برای تماشا کردن تلویزیون، مطالعه، و غیره می تواند باشد.

نکته قابل توجهی که بیشتر در خانه های دوبلکس به چشم می خورد وجود راه پله در این خانه ها ست. راه پله در خانه دوبلکس در زیباتر شدن و بیشتر جلوه کردن خانه نقش اساسی و ویژه ای را ایفا می کند. شما می توانید در خانه ی دوبلکس از پله های فلزی، شیشه ای و یا چوبی استفاده نمایید.

بر اساس متراژ خانه نیز می توانید فرم پله های خانه را نیم دایره، فرم گرد، سه طرفه و غیره انتخاب نمایید. البته جالب است بدانید که پله های گرد زیبایی خاصی به خانه ی شما خواهد داد در صورتی که فضای اصلی سالن بزرگ باشد.

مدل های متنوع خانه دوبلکس

مضرات خانه دوبلکس و مزایای زندگی در آن + فیلم

خانه های دوبلکس در سه مدل مختلف به نام های خانه دوبلکس استاندارد، معکوس و زیرشیروانی ساخته می شوند. هر کدام از این خانه های دارای مزایا و معایبی می باشند که لازم دانستیم درباره ی آن مطالبی را در این مقاله بگنجانیم تا در صورت تمایل برای خرید چنین خانه ای اطلاعات کافی را داشته باشید.

خانه دوبلکس استاندارد : این نوع خانه نسبت به خانه های دیگر کوچک تر بوده و برای افراد کم جمعیت بسیار مناسب تر خواهد بود. خانه ی دوبلکس استاندارد اصولا در طبقه ی آخر برج ها یا آپارتمان ها ساخته می شود. این نوع خانه برای افرادی که به ارتفاع علاقمند هستند بسیار گزینه ی خوبی خواهد بود.

خانه دوبلکس معکوس : خانه دوبلکس معکوس جزء خانه هایی می باشد که در طبقه ی پایین آپارتمان ها بوده و فضایی بیشتر داشته و شما به راحتی می توانید از فضای سبز حیاط و باغچه ی خانه دوبلکس بهره ببرید. این نوع خانه نیز برای افراد مسن، خانواده هایی که فرزند کوچکتری دارند بسیار مناسب می باشد.

خانه ی دوبلکس زیرشیروانی : این نوع خانه ها، خانه های مستقل تری نسبت به سایر خانه های دوبلکس می باشند که می تواند بر حسب سرمایه ی شما متراژ پایین یا بالاتری داشته باشد. اصولا سقف این نوع خانه ها به شکل شیروانی بوده و فضای بزرگ تری را دارند.

از مزایای خانه دوبلکس زیرشیروانی علاوه بر فضای بزرگ تر خانه و مستقل بودن آن و فضای بزرگ تراس آن می باشد که می توانید در روزهای دلچسب بهاری و روزهای گرم تابستانی به همراه خانواده و دوستان لحظات دلنشین تری را با صرف یک عصرانه ی خوشمزه و دیدن مناظر اطراف خانه تجربه نمایید. همچنین به دلیل شیب دار بودن سقف خانه فضایی گرم و دلنشین در خانه فراهم خواهد بود.

همان طور که گفتیم خانه دوبلکس علاقمندان مخصوص به خود را داشته و شما بر حسب سرمایه ای که دارید می توانید یک خانه دوبلکس با متراژ کوچک یا بزرگ را اجاره یا خریداری نمایید. خانه های دوبلکس نیز همانند سایر خانه ها می تواند مضرات و مزایایی داشته باشد.

مزایای خانه ی دوبلکس

مناسب بودن خانه دوبلکس برای خانواده های پرجمعیت :

خانه دوبلکس گزینه ی بسیار مناسبی برای خانواده های پرجمعیت می باشد. در این خانه ها هر فردی می تواند برای خود یک اتاق جداگانه داشته باشد. وجود دو سرویس بهداشتی حمام و دستشویی در طبقات پایین و بالای خانه دوبلکس نیز بزرگترین امتیاز برای این گونه خانواده ها می باشد.

وجود فضایی بزرگتر برای پذیرای از میهمان ها :

از دیگر مزایای خانه دوبلکس وجود فضای کافی و جداگانه در یک جا می باشد. زمانی که میهمانی داشتید می توانید به راحتی در سالن اصلی از میهمان های تان پذیرایی نموده و در صورت نیاز و یا اقامت چند روزه، میهمان تان در اتاقی جداگانه به راحتی به استراحت خواهند پرداخت.

سرمایه گذاری خوب :

با خرید یک خانه دوبلکس شما سرمایه گذاری درستی را انجام داده اید. علاوه بر استفاده از فضای بزرگ خانه می توانید به راحتی خانه دوبلکس خود را با قیمت بالاتری به فروش برسانید.

حریم خصوصی افراد خانواده :

حفظ امنیت و حریم اعضای خانواده یکی از بزرگ ترین دغدغه ی خانواده ها به ویژه خانواده های ایرانی می باشد. در خانه ی دوبلکس به دلیل جدا بودن سالن پذیرایی از اتاق خواب ها، اتاق نشیمن، سرویس های بهداشتی به راحتی این حریم حفظ خواهد شد.

ایجاد فضای بیشتر در خانه های با متراژ پایین :

با ارائه ی این طرح در متراژ های پایین می توان فضای بیشتری را نسبت به مساحت زمینی که در اختیار دارید داشته باشید. شما با این کار در طبقه ی پایین سالن پذیرایی، آشپزخانه و یک سرویس را خواهید داشت و در طبقه بالای که از طریق راه پله به بالا متصل خواهد بود اتاق خواب ها و یک سرویس بهداشتی دیگر را نیز خواهید داشت. در نتیجه نسبت به متراژ زمین مساحت خانه بزرگتر خواهد بود.

اجاره دادن یک طبقه از خانه و کسب درآمد :

از دیگر مزایای خانه دوبلکس این است که می توانید به راحتی یک طبقه از خانه را اجاره داده و از این راه کسب در آمد نمایید.

موقعیت جغرافیایی مختلف :

خانه دوبلکس در کل شهر و حومه وجود داشته و شما بر حسب سلیقه و میزان سرمایه خود می توانید محل زندگی را انتخاب نموده و خانه دوبلکس منظرتان را خریداری یا اجاره نمایید.

مقرون به صرفه بودن خانه ی دوبلکس :

خانه های دوبلکس نسبت به دیگر خانه ها ارزان تر بوده و معمولا در محدوده هایی از شهر ساخته می شوند که نسبت به دیگر جاها از قیمت پایین تری برخوردارند.

حس فضای شخصی تر :

زمانی که در یک آپارتمان یا یک مجتمع مسکونی زندگی می کنید شما نسبت به فضای راه پله، آسانسور، حیاط، پارکینگ و غیره حق مشاع داشته و فضای شخصی به غیر از داخل آپارتمان شخصی خود نخواهید داشت.

پایین بودن هزینه ی بیمه ی ساختمان :

کاهش هزینه ی بیمه ی خانه دوبلکس نسبت به دیگر خانه ها یکی دیگر از مزیت های خانه دوبلکس می باشد. شما می توانید یک خانه ی دو طبقه را به عنوان یک خانه ی واحد بیمه کنید.

امکان زندگی با افراد بزرگ خانواده در یک مکان :

به دلیل داشتن فضای کافی در خانه دوبلکس شما می توانید به همراه افراد بزرگ خانواده چون پدربزرگ و مادربزرگ در یک خانه و مستقل از همدیگر زندگی کنید. با وجود افراد بزرگ خانواده شما احساس راحتی و آسایش بیشتری خواهید داشت و بدون صرف وقت و یا هزینه ی رفت و آمد می توانید از حال آن ها به راحتی باخبر شوید.

آزادی عمل نسبت به خانه های آپارتمانی :

در خانه های آپارتمانی شما آزادی عمل نخواهید داشت برای هر کاری که قرار باشد صورت بگیرد باید کل اهالی ساختمان را در جریان گذاشته و بعد از کلی بحث و گفتگو و در صورت رای آوردن می توانید نظرات خود را در آپارتمان به اجرا درآورید. اما در خانه دوبلکس شما آزادی عمل داشته و به تنهایی می توانید برای محل زندگی خود تصمیم بگیرید.

امکان سکونت دو خانواده :

می توانید بخشی از خانه را به یکی از اعضای خانواده اجاره داده تا به صورت مستقل در نزدیکی شما زندگی نمایند.

عایق بندی درب ها، پنجره ها و اطراف راه پله :

اگر چه عایق بندی درب ها، پنجره ها و سایر قسمت های خانه دوبلکس در ابتدای امر هزینه بر می باشد اما در دراز مدت در هزینه های گرمایشی و سرمایشی و غیره ی خانه صرفه جویی به عمل می آید.

دور بودن از سر و صدای همسایه ها :

فضای باز و بزرگ خانه دوبلکس یک امتیاز دیگری که دارد این است که دیگر سر و صدای همسایه ها شما را آزار نخواهد داد و همچنین بالعکس در صورت برگزاری دورهمی ها و میهمانی ها دیگر سر و صدای میهمانان و اهالی خانه به گوش همسایه ها نخواهد رسید.

مضرات خانه ی دوبلکس

بالا بودن هزینه ی نگهداری و تعمیرات خانه :

یکی از مضرات خانه دوبلکس بالا بودن هزینه ی نگهداری خانه می باشد. هزینه ی نگهداری از باغ و باغچه، بنای ساختمان، تعمیرات و بازسازی خانه را به تنهایی باید به دوش بکشید.

بالا بودن هزینه ی انرژی های مصرفی خانه :

به دلیل داشتن فضایی بزرگ تر و جدا بودن اتاق های بالا از طبقه ی پایین هزینه های گرمایشی و سرمایشی و دیگر هزینه بالا خواهد بود و این هزینه های گزاف نیز از مضرات خانه دوبلکس می باشد.

انتقال سریع صدا در خانه دوبلکس :

به دلیل مشترک بودن کل فضای خانه و عدم ساخت دیوارهای مقاوم، سر و صدا به راحتی از پایین به بالا و بالعکس منتقل خواهد شد.

مشکل رفت و آمد از راه پله :

از دیگر مضرات خانه دوبلکس می توان به مشکل رفت و آمد از راه پله ها را اشاره کرد که می تواند یک مشکل جدی برای افراد سالمند خانواده و خردسالان باشد. افراد سالخورده یخ خانواده به دلیل کهولت سن برای بالا پایین کردن از پله ها خیلی پیر بوده و امکان دارد که از پله ها به دلیل ناتوانی و سرگیجه بیفتند. همچنین کنترل بچه های کوچک خانواده خیلی دشوار بوده و خطرناک می باشد.

زمان و هزینه ی بیشتر برای تمیزکاری :

صرف زمان و هزینه ی بیشتر در خانه دوبلکس نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است. شما به ناچار باید نسبت به تمیزکردن فضای خانه، باغچه، پارکینگ، برف روبی پشت بام و غیره اقدام نمایید و این کار نیازمند صرف وقت و حوصله بیشتر بوده و می تواند برای شما هزینه های بیشتر را در پی داشته باشد که می شود این مورد را جزء معایب خانه دوبلکس در نظر گرفت.

نبود یک مستأجر خوب :

قبلا گفتیم که شما می توانید بخشی از خانه دوبلکس خود را اجاره دهید. یافتن یک مستأجر خوب کمی دشوار بوده و شما باید در این زمینه تحقیقات لازمه را داشته باشید تا بتوانید مستأجری که بتوانید به راحتی با ایشان تعاملات درستی داشته باشید را بیابید.

محدودیت در موقعیت جغرافیایی خانه دوبلکس :

نکته دیگر که از آن به عنوان معایب خانه دوبلکس یاد می شود سختی یافتن خانه دوبلکس در مرکز شهر است که کار بسیار دشواری می باشد و اصولا این نوع خانه ها در اطراف شهر احداث می گردند.

عدم راحتی در کنار همسایه :

هنگامی که با یک خانواده ی دیگر در یک خانه دوبلکس زندگی می کنید. دیگر آن چنان که باید احساس راحتی نخواهید داشت. از جمله خانواده ای که در پایین زندگی می کند احساس خواهد کرد که فردی از طبقه ی بالا مدام آن ها را نظاره کرده و کنترل می کند.

عدم یافتن مستأجر :

نبود تضمین کافی برای اجاره ی همیشگی ساختمان دوبلکس از دیگر مضرات خانه دوبلکس می باشد چون بسیاری از مردم دوست دارند در یک آپارتمان شخصی سازی شده زندگی کنند تا یک خانه دوبلکس مشترک.

بازرسی مرتب خانه دوبلکس و سقف آن :

از دیگر مضرات خانه دوبلکس به ویژه سقف شیروانی این است که مدام باید سقف این نوع خانه ها بازرسی شود و این کار حتما باید توسط یک استاد کار ماهر صورت گیرد تا درصورت وجود مشکل در سقف هر سریعتر به آن رسیدگی شده و از بروز مشکلات بیشتر و هزینه های بالاتر جلوگیری به عمل آید.

نظم دهی طبقات و اتاق ها :

در خانه دوبلکس نظم دهی به اتاق ها و طبقات به دلیل بزرگ بودن و تعداد زیاد اتاق ها کمی دشوار می باشد.

دو برابر شدن مشکلات :

خانه دوبلکس نسبت به دیگر خانه ها مشکلاتش دو برابر بوده و شما به تنهایی باید برای رفع این مشکلات دست به کار شوید.

فیلم های از خانه های دوبلکس

در پایان باید یادآور شویم در این مقاله سعی بر این بوده تا اطلاعات لازم را از مزایا و مضرات خانه دوبلکس ( معایب خانه دوبلکس ) در اختیار شما بگذاریم و راهنمایی های لازم را برای گرفتن تصمیم درست در خرید یا اجاره ی یک خانه دوبلکس ارائه بدهیم.

پلان های که حتما باید ببینید ...

بزودی

نقشه خانه دوبلکس

بزودی

نقشه خانه دوبلکس

بزودی

نقشه خانه دوبلکس

تیم تحریریه پلان خانه رویایی من

هر آنچه در پلان خانه رویایی من مطالعه می کنید، حاصل سال ها تجربه ما در زمینه طراحی و مشاوره نقشه های خانه است. تمام کوششِ ما در این است که شما را به نقطی برسانیم تا بهترین انتخاب خود را برای داشتن طرح خانه ای که سال ها می خواهید در کنار خانواده خود در آن زندگی کنید؛ داشته باشید.

درباره ما بیشتر بدانید ...
این محتوا را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on google
Share on twitter
Share on facebook
نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید