از گذشته تا کنون طراحان ، ایده های خود را به سمع و نظر کارفرما می رساندند و در صورت اعلام رضایت آنها کار پروژه را استارت می زدند. این روزها اما نحوه ارائه پروژه ها نسبت به گذشته کمی متفاوت شده است. با ظهور نرم افزارهای مختلف در عرصه طراحی نقشه ها، پلان ها و دکوراسیون داخلی انقلابی عظیم در این زمینه رقم خورد است و پروژه ها با نرم افزار های نظیر رویت ارائه می شود. که خود این نرم افزار رویت یکی از پرکاربرد ترین نرم افزارها در این زمینه است ، چرا که خروجی های آن از کیفیتی مطلوب برخوردار هستند و لازم است هر مهندس و یا طراحی دوره آموزش رویت را دیده باشد.

خوشبختانه یادگیری این نرم افزار نیاز به هیچ گونه پیش نیازی ندارد و می توانید درمدت زمان بسیار کم به مهارت بالایی در استفاده از آن برسید. این نرم افزار برای دانشجویان و فارغ التحصیلان مهندسی معماری، آرشیتکت ها، علاقمندان به عرصه های معماری، طراحی دکوراسیون داخلی و صاحبان کسب و کار در زمینه معماری بسیار مناسب و موثر است.

ما در این مقاله سعی داریم تا به صورت جامع به معرفی نرم افزار رویت بپردازیم و بعد از آن در مورد چرای یادگیری نرم افزار رویت صحبت خواهیم کرد. همچنین مجموعه ی از ویدئو های آموزش رویت برای شما قرار خواهیم داد و در انتها چند پروژه آماده رویت را معرفی خواهیم کرد که می توانید از سایت آرچ فایل خریداری کنید.

#۱ معرفی نرم افزار رویت

پیش از هرچیزی باید بدانیم نرم افزار رویت چه کاربردی دارد. این نرم افزار که توسط کمپانی اتودسک تولید شده است، به منظور ترسیم و طراحی نقشه های ساختمانی  و معماری مورد استفاده قرار میگیرد. از مهم ترین مزایای این نرم افزار امکان مدلسازی هوشمند به صورت ۲ بعدی و ۳ بعدی است.

خود کلمه رویت در لغت به معنای “باز زنده ساختن”، “قدرت و زندگی تازه دادن” و “حیات بخشیدن” می‌باشد که از کلمه revitalization گرفته شده است و اشاره به قدرت بالای خلق اثر در نرم‌افزارهای مهندسی دارد. 

این نرم افزار ، یک نرم افزار مدل سازی اطلاعات ساختمان ( Bim ) برای مهندسین معمار ، مهندسین سازه، مهندسین مکانیکی و الکتریکی ، لوله کشی ساختمان ( تاسیسات ) و پیمانکار است.

نرم افزار رویت به کاربران خود این امکان را می دهد که ساختمان و انواع سازه و اجزاء آن را به صورت سه بعدی طراحی کنند و با عناصر دو بعدی آن را حاشیه نویسی نمایند و با استفاده از پایگاه داده ی مدل ساختمان، به اطلاعات مربوط به اجزا مختلف ساختمان یا سازه ی طراحی شده دسترسی داشته باشند.

رویت یک مدل ساز اطلاعات چهار بعدی است که دارای ابزار هایی برای طراحی و پیگیری مراحل مختلف چرخه ی یک ساختمان است، از ساخت و نگهداری گرفته تا تخریب آن.


مبنای طراحی اولیه ی نرم افزار رویت از همان ابتدا ارائه ی ابزاری به معماران و سایر متخصصان ساختمانی بود تا بتوانند با ایجاد یک مدل پارامتریک سه بعدی شامل اطلاعات هندسی و غیر هندسی طراحی و ساخت، ساختمان مورد نظر را طراحی و اجرا و ساخت آن را برنامه ریزی کنند.

از نرم افزار رویت می توان به عنوان یک ابزار همکاری بسیار قدرتمند بین حوزه های مختلف دخیل در ساختمان سازی استفاده کرد. به این ترتیب که هر حوزه از ساختمان سازی می تواند به طور مستقل و جداگانه و از منظر منحصر به فرد خود روی ابعاد مدنظر آن حوزه در مدل ساخته شده کار کند و ابعاد مختص خود را تکمیل نماید.

محیط کار این نرم افزار ، این امکان را برای کاربران فراهم می کند که کل ساختمان و الحاقات آن یا هر یک از اشکال سه بعدی بکار رفته در مدل را به صورت جداگانه دستکاری کرده و تغییر دهند.

مدل سازی را هم می توان با استفاده از اشکال از پیش طراحی شده انجام داد و هم می توان از مدل های هندسی استفاده نمود.

البته نرم افزار رویت یک مدل ساز NURBS نیست و در عین حال امکان تغییر چند ضلعی های اشکال را ندارد، به غیر از برخی موارد خاص مثل سقف و زمین؛ نرم افزار رویت دارای دسته بندی های مشخصی از اشیا است که به طور کلی شامل سه گروه زیر می شود:

گروه های سیستم : مثل دیوار ها، کف ها، سقف ها و بام ها، که داخل پروژه ساخته می شوند.
گروه های اجزای قابل بار گذاری : که جدا از پروژه ساخته شده و سپس در پروژه جای گذاری می شوند.
گروه های در محل : که طی پروژه در محل مورد نظر ایجاد می شوند.

یک کاربر با تجربه می تواند گروه های دقیق و نزدیک به واقعی را از مبلمان و ملزومات گرفته تا نورگیری ساختمان و غیره ایجاد کند و در عین حال می تواند از مدل های از پیش ساخته شده ی سایر برنامه ها نیز استفاده نماید.

گروه های نرم افزار رویت را می توان به صورت مدل های پارامتریک با ابعاد و ویژگی های مختلف ایجاد کرد و به این ترتیب می توان پارامتر های از پیش تعریف شده ای مثل ارتفاع، عرض یا تعداد را تغییر داد.

استفاده از نرم افزار رویت در کشورهای توسعه یافته ای از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا و کشورهای اروپایی سالهاست که رونق دارد. استفاده از این نرم افزار برای مدت کوتاهیست که در میان شرکت های معتبر ساختمانی ایرانی هم نیز رواج پیدا کرده است.

تاریخچه‌ ای از نرم افزار رویت

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

برای دانستن گذشته رویت باید به تاریخچه شرکت چارلز رویر سافت‌ور برگردیم. شرکتی که در سی و یکم اکتبر سال ۱۹۹۷ در شهر نیوتن ایالت ماساچوست توسط لئونید رایز و ایروین جانگریس تاسیس شد. این دو از سازندگان اصلی نرم‌افزار Pro/Engineer  شرکت PTC بودند که یک نرم افزار طراحی مکانیک به حساب می آمد و هدف از آن وارد کردن توانایی مدلسازی پارامتری نرم افزار Pro/Engineer در صنعت ساختمان بود (شرکت PTC در گذشته سعی کرده بود نرم‌ افزار رفلکس را در بخش ساخت و ساز تجاری سازی کند اما این پروژه به شکست انجامیده بود). پس از چندی این دو با سرمایه‌گذاری دو شرکت اطلس ونچر و کنسرسیوم شرکای نورث بریج چند نفر را برای توسعه نرم‌ افزار استخدام و شروع به کار بر روی نرم‌ افزار رویت با زبان ++C  در پلتفرم ویندوز مایکروسافت نمودند.

در ۱۹۹۹ داو لمونت به عنوان مدیر شرکت، جان هیرستک و موسس سالیدورک و نیز آرول ، موسس شرکت سی ام دی گروپ به عنوان اعضای هیات مدیره وارد شرکت شدند.

از همان شروع کار قرار بر آن شد که نرم افزار رویت به معماران و دیگر مهندسان ساختمان کمک کند تا با ساخت پروژه های در رویت شروع به مدل سازی سه بعدی کنند که شامل طراح های هندسی و غیرهندسی و اطلاعات ساخت و ساز می شوند، به طراحی و مستند سازی ساختمان بپردازد. این مفهوم بعدها به عنوان مدل‌ سازی اطلاعات ساختمان (BIM) شناخته شد. در آن زمان نرم‌ افزارهایی چون آرشیکد و رفلکس امکان کار با یک مدل ساختمان مجازی سه بعدی را به کاربر می‌ دادند و نیز این امکان وجود داشت که از مولفه‌ های مستقل توسط پارامترها کنترل شدند استفاده کرد.

همچنین تمام ارتباطات بین مولفه‌ها ، نما ها و علامت‌ گذاری‌ ها توسط مدل ضبط می‌ شدند، بنابراین تغییرات اعمال شده روی یک مدل در پروژه ها باعث می شد بطور خودکار روی تمام بخش‌ های مدل اعمال می‌گردد تا مدل همواره بروز باشد. برای مثال : حرکت دادن یک دیوار باعث آپدیت شدن دیوارهای مجاور، زمین و سقف‌ها می‌شود، مکان و مقدار اندازه گذاری‌ ها و یادداشت‌ ها را اصلاح می‌کند، محیط کف زمین را تنظیم می‌ کند ، نما های برشی را از نو می‌ کشد و غیره تا مدل همواره آپدیت باشد و تمام نقشه‌ها هم با آن هماهنگ شوند. مفهوم وابستگی دو طرفه بین مولفه‌ها، نماها و اندازه‌گذاری‌ها تا چندین نسخه بعد یک ویژگی منحصر بفرد برای نرم افزار رویت شناخته می‌ شد.

تولد نرم افزار رویت

در ژانویه سال ۲۰۰۰ نام شرکت به Revit Technology Corporation تغییر یافت و سرانجام نرم افزار رویت در پنجم آوریل همان سال عرضه شد. این نرم‌ افزار به سرعت توسعه یافت و نسخه‌های‌های ۲، ۳، ۳.۱، ۴ و ۴.۱ به ترتیب در آگوست ۲۰۰۰، اکتبر ۲۰۰۰، فوریه ۲۰۰۱، نوامبر ۲۰۰۱ و ژانویه ۲۰۰۲ عرضه شدند.

نرم‌ افزار رویت در ابتدا تنها به صورت اجاره ماهانه عرضه می‌ شد و امکان خرید آن وجود نداشت. فرایند مجوزدهی توسط یک فرایندی کاملا خودکار کنترل می‌ شد که در آن زمان یک نوآوری به حساب می‌ آمد. زیرا برای خرید دیگر نرم افزار های طراحی، نیاز به دخالت انسان و انتقال دستی کدهای اعتباری بود.

شرکت Autodesk که به‌ خاطر محصولات مجموعه اتوکد معروف است، در سال ۲۰۰۲ شرکت Revit Technology Corporation  را به مبلغ ۱۳۳ میلیون دلار خریداری کرد. این خرید باعث انجام تحقیقات، توسعه و بهبود بیشتر نرم افزار رویت گردید. این شرکت از سال ۲۰۰۴ به بعد چندین نسخه از رویت را عرضه کرده است. یک سال بعد Revit Structure  و در سال ۲۰۰۶، Revit MEP معرفی شدند. پس از آن نام Revit Building به Revit Architecture  تغییر یافت.

از سال ۲۰۱۳ تمام نرم‌ افزار های زیر مجموعه با هم ادغام گردیده و با نام AutoDesk Revit شناخته می‌شوند.

محیط کار نرم افزار رویت

محیط نرم افزار رویت تا حدودی مانند دیگر نرم‌ افزارهای مشابه است. در ابتدای کار با این نرم‌ افزار (نسخه ۲۰۱۹) صفحه‌ ای مانند زیر مشاهد می‌ کنید که به صفحه خوشامد گویی معروف می‌ باشد و شامل دو بخش اصلی Projects برای ساخت پروژه رویت در زمینه ساختمانی و Families که در این محیط می توانید مدل های مستقل از پروژه اصلی خود نظیر : در و پنجره ، را بسازید. تا بتوانید در دیگر پروژه های خود از آنها بهره ببرید.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

صفحه اصلی کار یا اینترفیس سفید (در مقابل اینترفیس تیره نرم افزار کد)، شامل نوار ریبون (سربرگ های معماری، سازه، استیل و اتصالات، تاسیساتی، عناصر دوبعدی، تحلیل بار سرمایش و گرمایش، توپوگرافی، شبکه‌ای و تنظیمات، متریک و …) کنترل بار، پالت پروپرتیز ، مشخصات فردی ، موضوع در حال ترسیم و انتخاب شده ، پالت پرواجت براوزر (سمت راست) ، مستندات کل پروژه مثل طبقات، نماها، سه بعدی ها و غیره است. در مجموعه آموزش رویت به طور مفصل به توضیح این مباحث پرداخته شده است.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

نرم افزار رویت مناسب چه کسانی است؟

اگر در حوزه های عمران، معماری یا حتی برق و مکانیک کار می‌کنید پس به این نرم افزار احتیاج پیدا خواهید کرد. موارد کاربرد آن در ساخت اطلاعات ساختمانی در حوزه معماری، مهندسی ساختمان و سازه‌ها، مهندسی برق، لوله‌کشی طراحی و مانند آن می‌باشد.

کاربرد نرم افزار رویت

همانطور که گفتیم نرم افزار رویت یک نرم‌ افزار مدل‌ سازی اطلاعات ساختمان است که به کاربران اجازه طراحی ساختمان و سازه و تمام جزئیات آن به‌ صورت سه بعدی با ارائه یادداشت‌ها و علامت‌گذاری‌های لازم و دسترسی به اطلاعات ساختمانی از پایگاه داده‌های مدل ساختمان را می‌دهد. با درنظر گرفتن نرم‌ افزارهای موجود می‌ توان گفت رویت قوی ترین و سریع‌ ترین و البته ساده‌ ترین نرم‌ افزار نقشه‌ کشی و سه بعدی سازی در کارها و پروژه ‎های معماری می باشد.

دلیل مزیت انجام دادن پروژه ها در نرم‌ افزار رویت بر دیگر نرم‌ افزارهای نقشه‎ کشی در این می ‎باشد که در اینجا با ترسیم یک پلان معماری توسط طراح ، مقطع و نما و بسیاری از اطلاعات دیگر آن توسط نرم‌ افزار به صورت خودکار ایجاد می شود. همچنین رویت قابلیت این را دارد که جزئیات عناصر ساختمان از قبیل دیوار، در، پنجره و … را ترسیم نماید.

ابزار مدل‌ سازی می‌ تواند با عناصر از پیش طراحی شده یا مدل‌های خلق شده به کار رود. با این حال نرم افزار رویت یک مدل ساز UNRBS به حساب نمی‌آید.

با ابزارهای رویت می‌ توان تمام عناصر و المان‌ هایی چون دیوارها، سقف، پشت بام و کف‌ها همچنین تیرها و اتصالات و مانند آن را در داخل پروژه طراحی کرد. که در مجموعه آموزش رویت نحوه درست استفاده کردن از این عناصر وجود دارد.

نرم افزار رویت را می‌ توان نسخه بهینه‌ سازی شده نرم افزار اتوکد برای مقاصد خاص‌ تر نام برد. در ادامه به مقایسه این دو خواهیم پرداخت.

نرم افزار رویت یا اتوکد ! کدام قویتر است ؟

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

هر دو نرم‌ افزار توسط یک شرکت طراحی شده است. در اتوکد شما از خطوط استفاده می‌ کنید و در رویت با هندسه پایه که اطلاعات زندگی واقعی را در خود جای داده است.

با استفاده از نرم‌ افزار اتوکد باید هر بخش ساختمان را به عنوان عنصری جداگانه ترسیم کنیم. در صورتی که در نرم‌ افزار رویت فقط با ترسیم پلان ، نرم‌افزار بصورت هوشمند نماها، مقاطع، حجم سه بعدی و پرسپکتیوها را ترسیم می‌کند.

دوباره کاری در نرم افزار اتوکد قابل کنترل نیست و خطاهای احتمالی کاربر را شناسایی نمی‌ کند به همین دلیل عملیات ترسیم و ویرایش در اتوکد وقت‌ گیر است. در صورتی که پروژه های که در نرم افزار رویت انجام می شود با اصلاح هر قسمت از مدل پروژه سایر قسمت‌های مرتبط به آن هم تغییر می‌ کند و این تغییرات سریعأ در تمام نقشه‌ها و جداول پروژه اعمال می‌شود.

در اتوکد اطلاعات پروژه در چندین فایل یا بخش جداگانه پیاده سازی می شود. اما در رویت این اطلاعات به صورت یک مدل جامع ارائه می‌گردد.

هنگام کار با نرم افزار اتوکد در یک زمان فقط یک کاربر می‌ تواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد. اما در نرم افزار رویت چندین کاربر این امکان را پیدا می‌ کنند که همزمان به یک فایل هدف دسترسی داشته و بر روی آن کار کنند.

در اتوکد شما می‌توانید یک نما (View) از پروژه داشته باشید اما در رویت چندین نما از کار (مدل) قابل مشاهده است.

نرم افزار رویت نسبت به اتوکد از انعطاف پذیری بسیار بیشتری برخوردار است که کاربر در زمان انجام تغییرات خصوصا این موضوع را درک خواهد کرد.

در نرم افزار رویت جدول مقادیر وجود دارد که در متره و برآورد مورد استفاده قرار می‌گیرد که اتوکد فاقد چنین قابلیتی می‌ باشد.

اتوکد یک نرم‌افزار BIM به حساب نمی‌ آید درحالیکه نرم افزار رویت برای اجرای BIM بسیار مناسب و کاربردی است.

در رویت انواع پارامترهای تعریف شده مانند دیوار، پنجره و مولفه‌های تاسیساتی و غیره وجود دارد که در نرم افزار اتوکد وجود ندارد. درواقع رویت از اشیاء هوشمند برای ساخت مدل استفاده می‌کند. به این معنا که به جای ترسیم اجزای ساختمان با خط و نقطه این عناصر (که ذکر شد) انتخاب گردیده و در مدل قرار داده می‌شود به همین دلیل این نرم‌افزار از نوع شیء محور به حساب می‌آید.

عوامل محبوبیت نرم افزار رویت در چیست؟

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

تسهیل در کار و خروجی : در پروژه های که با رویت انجام می شود، ایجاد ساختارهای پیچیده تسهیل گردیده است و طراحی و مستند‌سازی را می‌توان در مدت کوتاه و با دقت زیاد به انجام رساند.

مدل‌های هوشمند ایجاد شده توسط نرم افزار رویت یک پروژه کلی را شامل و در یک فایل پایگاه داده ذخیره می‌گردند.

گزینه‌های تنظیم محاسبه کارایی در رویت سبب کارآمدتر شدن آن گردیده است، زیرا عملکرد این نرم افزار را در مدل‌ سازی پروژه‌ ای بزرگ توسط تنظیمات جدید افزایش یافته است.

استفاده از نرم‌ افزار رویت در رشته معماری از اهمیت زیادی برخوردار است و موجب به حداکثر رساندن بهره‌ وری در ایجاد طراحی‌ها و مستند‌ سازی‌ های گردش کار می‌ گردد. علاوه بر آن استفاده از نرم‌ افزار رویت موجب سرعت بخشیدن به طراحی‌ ها و بروز رسانی سریع‌ تر پروژه در زمان اعمال تغییرات می‌ شود.

نرم‌ افزار رویت در معماری برای ایجاد طرح‌ های ساختمانی دقیق در کوتاه‌ ترین زمان ممکن مناسب است به طوریکه ایده‌ها با سرعت بیشتری پیاده‌سازی شوند و میزان هماهنگی در روند پروژه افزایش پیدا کند.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

ایجاد صحنه‌های پرسپکتیو : میزان بهره‌ وری نرم‌ افزار رویت به دلیل ایجاد تنظیمات پرسپکتیو افزایش پیدا کرده است ، تنها با ایجاد تغییرات کوچکی در تنظیمات مربوط به ایجاد صحنه‌های پرسپکتیو می‌ توان تغییرات مورد‌نظر را در محیط کار رویت مشاهده کرد.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

تهیه جزئیات MEP : پیمانکاران و فعالان این حوزه می‌ توانند مدل‌ های آماده‌ سازی شده در نرم افزار رویت را با استفاده از محتویات محصولات برای یک مدل هماهنگ‌ تر تهیه کنند.

ساخت اجزاء، تعریف اتصالات مفصل، کنترل بیشتر بر آن و طول بخش‌های استاندارد شده از این طریق انجام می‌ شود که منجر به افزایش طول‌ های دقیق و هماهنگی مقادیر بیشتر می‌گردد.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

تجزیه و تحلیل ساختاری : این ویژگی نرم‌ افزار رویت سبب بهبود یکپارچگی داده‌ها در جریان عملیات مدل‌ سازی اطلاعات می‌ گردد و با استفاده از آن می‌ توان با اختصاص دادن پارامترهای مورد انتظار، پارامترهایی سازگار ایجاد کرد.

اگر بخواهیم در عین حال از ایرادات این نرم افزار سخنی به میان بیاوریم این موارد بیشتر از هرچیزی به چشم می آید:

در زمان کار بر روی پروژه‌ هایی با حجم بیش از ۳۰۰ مگابایت با کاهش سرعت قابل توجهی مواجه می‌گردد.

در طراحی سطوح دارای انحنای پیچیده محدودیت‌ هایی وجود دارد.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

پیش نمایش طراحی‌ ها : مدل‌ سازی پارامتریک در نرم افزار رویت ، ابزار قابل توجهی برای طراحی مفهومی فراهم آورده است. با استفاده از رویت ، طراحان معماری می‌توانند به سرعت ، طرح خالص هر طبقه را طرح بندی یا تغییراتی را در طرح استاندارد ساختمان ایجاد کنند و بلافاصله پیش نمایش خانه‌ های آینده را برای مشتریان ارائه نمایند.

نمایش زنده مدل های سه بعدی فرصتی مناسب برای طراحان فراهم آورده است تا ایده‌ های مختلف طراحی را امتحان کنند و تصمیمات طراحی خود را در مرحله اولیه هدایت کنند.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

تغییرات سریع در طراحی ، بدون تکرار : در مرحله طراحی ، ساختار ساختمان و پلان های طبقه به طور همزمان تغییر می‌ کند. با نرم افزار رویت ، طراحی و مدل‌ سازی در معماری بسیار سریع و دقیق می‌شود. در مدل معماری نرم‌ افزار رویت ، تمام اجزای سازنده مانند پلان ها ، بخش‌ ها و ارتفاعات هوشمندانه به یکدیگر متصل می‌شوند. هرگاه تغییری در مدل ایجاد شود ، نرم‌افزار به طور خودکار هر مولفه مربوطه را اصلاح کرده که این امر بر تمامی مدل ساختمان تاثیر مناسب می‌گذارد.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

جداول مقادیر و برآورد ها : یکی دیگر از قابلیت‌های منحصر به فرد این نرم‌ افزار بحث متره و برآورد پروژه می‌باشد. امکان متره متریال و مصالح مصرفی به صورت ریز از دیگر نقاط قوت آن است. بخش متره نرم‌ افزار، با امکاناتی همچون فیلتر کردن برای موضوعی خاص ، سورت کردن بر اساس یک یا چند عنصر ، نمایش مجموع عناصر در انتهای هر ستون ، امکان به دست آوردن دستمزدها ، امکان فرمول‌ نویسی ، امکان علامت‌ گذاری در جدول متره ، امکان متره یک بخش خاص از پروژه و چندین و چند امکان فوق‌العاده دیگر را می‌دهد. جدول متره نرم افزار رویت تقریبا یکی از بی‌ نقص‌ ترین جداول متره می‌ باشد تا این حد که شما با رویت می‌ توانید حتی تعداد دقیق آجرهای مصرف شده در پروژه را داشته باشید.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

گردش مجازی در نرم افزار رویت : جالب است بدانید این نرم‌ افزار برای تهیه یک انیمیشن ، مسیری برای گردش در طرح ترسیم خواهد کرد و سپس با بهینه‌ سازی دوربین و سرعت حرکت آن یک انیمیشن حرفه‌ ای از پروژه خود تهیه می‌کند.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

مستند‌ سازی : برای انضباط در آلبوم نقشه‌ ها می‌ توانید استاندارد شرکت خود را برای چیدمان شیت‌ها و ضخامت خطوط و مقیاس‌های نقشه ها لحاظ کنید.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

تبادلات : ارسال و وارد کردن فایل‌ های اکثر نرم‌ افزارهای کاربردی مهندسی معماری به این برنامه از قابلیت‌های منحصر به فرد این محصول شرکت اتودسک است.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

تحلیل انرژی : یکی از مهمترین ویژگی‌های نرم افزار رویت این است که در نرم‌ افزار کاربردی شما قادر هستید مدل ساختمان خود را از نظر دریافت و ذخیره انرژی برای رسیدن به شرایط ایده‌ آل تجزیه و تحلیل کنید.

اهمیت ویژگی اتصال برقرار کردن بین نرم افزار رویت و دیگر نرم افزارها

اگر در زمینه طراحی در رشته های معماری و ساختمان سازی فعالیت دارید، حتما می دانید که برای رسیدن به نتیجه کار باید از چندین نرم افزار مختلف استفاده کنید. در واقع فایل نهایی پروژه ، ماحصل کار با چندین نرم افزار مختلف است. می توان گفت تولید و طراحی در زمینه معماری به خط تولید یک ماشین شباهت دارد. زیرا با استفاده از هریک از نرم افزارها در پروسه تولید و طراحی، یک گام به هدف نزدیک تر می شوید.

شاید یکی از مسائل اصلی در طراحی با نرم افزار ، آپدیت شدن فایل نهایی باشد. از این رو اتصال برقرار کردن بین تمامی نرم افزارهای مورد استفاده در طراحی پروژه های دکوراسیون داخلی و یا ساختمانی را می توان از نکات مهم و کاربردی دانست که حتما برای فعالان دراین عرصه از اهمیت بالایی برخوردار است.

به عنوان مثال تصور کنید : شما به عنوان یک طراح ، پلان آشپزخانه را با مجموعه ای از دیوارها ، بازشوها و…  در نرم افزار رویت و یا اتوکد طراحی و مدلسازی نموده اید.  پس از رندر گرفتن و انتقال آن به ۳Dmax سایر کارهای لازم و ضروری را بر روی طراحی انجام داده اید. اما پس از اتمام کار، کارفرما تغییراتی را بر روی فایل رویت یا اتوکد شما به وجود می اورد. در ادامه شما مجبور خواهید بود تا تمامی مراحل طراحی و تولید را از اول شروع کنید! قطعا دراین شرایط حسابی خسته و کلافه می شوید. اما با اتصال برقرار کردن میان نرم افزار رویت و تری دی مکس یا اتوکد دیگر نیازی به دوباره کاری نخواهد بود.

شما می توانید با لینک کردن فایل های رویت به مکس یا اتوکد ، بدون نیاز به دوباره کاری  تغییراتی که بر روی فایل مادر در نرم افزار رویت انجام می شود را به طور اتوماتیک در فایل مکس اعمال نمایید.

لازم به ذکر است که می توانید از این ویژگی در پروژه های تیمی و گروهی رویت نیز استفاده کنید. در صورت لینک این نرم افزار ها به یکدیگر کار تیم مدل سازی ، تیم نورپردازی ، تیم طراحی دو بعدی و … خیلی خوب و متناسب با یکدیگر پیش خواهد رفت. یادتان باشد با کمک این ترفند دیگر نیازی به انتقال و تبدیل مجدد کارها نخواهد بود.

همه سه محصول رویت (معماری، سازه و MEP) از فایل‌های با پسوند RVT برای ذخیره سازی مدل‌های BIM  استفاده می‌کنند.

معرفی نسخه های مختلف نرم افزار رویت

به فراخور استفاده کنندگان از این رویت، شرکت سازنده نسخه های مختلفی ارائه کرده است:

 • رویت جامع برای طراحی سه بعدی معماری
 • رویت تاسیسات یا مپ برای طراحی مکانیک، الکتریک و نورپردازی و لوله کشی
 • رویت معماری برای ترسیمات معماری و طراحی داخلی و دکوراسیون
 • رویت سازه یا استراکچر برای سازه و جزئیات اجرایی سازه و اسکلت
 • رویت ساده یا ال تی برای پروژه‌های محدود و ساده

نرم افزار رویت وان باکس نیز به عنوان بخشی از محصول سال ۲۰۱۳ معرفی شد که این بسته ابزاری شامل همه سه شاخه رویت در یک بسته بوده و بخشی از بسته‌های سوئیت طراحی ساختمانی و نسخه آلتیمیت به شمار می‌رود.

Revit MEP

دسکتاپ رویت MEP یک نرم‌ افزار مدل‌ سازی اطلاعات ساختمانی (BIM) است که از سوی اتودسک برای طراحی‌ های حرفه‌ای در حوزه مهندسی MPE (مکانیک، الکترونیک و لوله‌کشی) تهیه شده است.

نرم افزار رویت MEP برای طراحی با کیفیت بهتر، کاهش خطرات احتمال و تحویل دقیق و مطلوب پروژه کمک شایانی می‌کند. به عنوان مثال شرکت فعال در حوزه گرمایش و سرمایش و تهویه و مانند آن ممکن است از این نرم افزار برای تهیه مدل‌های قابل‌ مشاهده برای کارفرمایان خود استفاده کند که این کار کارفرما را از صرف هزینه و زمان اضافه برای طراحی و جانمایی تجهیزات و لوازم و مانند آن بی‌ نیاز می‌ سازد.

Revit Architecture

همانطور که از نام آن پیداست این نرم‌ افزار برای طراحی‌ های حرفه‌ ای معماری به کار می رود. ابزار و مشخصه‌ هایی وجود دارد که این نرم‌ افزار را مختص طراحی برای کارهای مدسازی اطلاعات ساختمانی کاربردی می‌ سازد و در مقایسه با اتوکد این نرم‌ افزار قادر به ارائه اطالاعات پویا و قوی در مدل‌ های هوشمند است.

نرم افزار رویت تمام کسانی که در حوزه معماری و امور حرفه ای سازه فعالیت دارند را قادر می‌ سازد که بتوانند روند کار طراحی و مستند سازی را تسهیل ببخشند.

رقبای رویت چه نرم‌افزارهای هستند؟

اگر بخواهیم از نرم‌ افزارهای مشابه رویت صحبت کنیم به این اسامی برخواهیم خورد:

 • بتلی سیستمز (Bentley Systems) که طیف وسیعی از ابزارهای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، تقریبا در همه زمینه‌های صنعت ساخت را پوشش می‌دهد.
 • آرشیکد (ArciCAD) که از قدیمی‌ ترین نرم‌ افزار های BIM در زمینه معماری است.
 • وکتوروکس (VectorWorks) محصولی از شرکت نمچک که بستر نرم‌ افزاری طراحی برای معماران ، طراحان شهری ، مبلمان و غیره می‌ باشد.
 • تکلا استراکچرز (Tekla Structures) محصول شرکت تکلا که دارای قابلیت‌ های مناسبی همچون اجرای پروژه‌های بسیار بزرگ و عملیات چندجانبه به صورت همزمان را روی مدل را میسر می‌سازد.
 • دی پروفایلر (Dprofiler) که محصول شرکت بک تکنولوژی بوده و قابلیت همکاری با بستر رویت را هم دارد.
 • نویس ورکس (Navisworks) که به عنوان جت استریم هم شناخته می‌شود و محصول شرکت ادوبی است که قابلیت های فراوانی برای هماهنگی، شبیه سازی ساخت و آنالیزهای کامل برای بررسی پروژه دارد.

مهمترین دلایل استفاده از نرم افزار رویت :

 • یادگیری سریع به دلیل سادگی کار با  نرم‌ افزار (در مقایسه با نرم افزارهای مشابه)
 • طراحی و ترسیم نقشه‌های ساختمان به صورت دو و سه بعدی در یک زمان
 • ارتباط راحت با دیگر نرم‌ افزار های مشابه مانند اتوکد و تری دی مکس
 • درج هر نوع پارامتر و حتی افکت و اقلیم از قبیل نور، سایه و غیره
 • ارتباط بین رشته‌های مختلف طراحی ساختمان
 • خروجی‌های بی‌نظیر و عالی
 • پیاده‌سازی مراحل مختلف برنامه‌ریزی و طراحی یک ساختمان از ایده تا ساخت و حتی تخریب

#۲ آموزش نرم افزار رویت

اگر شما نیز به عنوان یک معمار، مهندس ، طراح یا سایر تخصص های ساختمانی علاقمند به یاد گیری این نرم افزار ( AutoDesk Revit ) منحصر به فرد و کاربردی هستید، می توانید از ویدئوهای گام به گام آموزش رویت ما به زبان اصلی بهره مند شوید.

با مشاهده ­ی این آموزش های تصویری به صورت گام به گام و با تمرین شخصی خود به خوبی می توانید در سطح مطلوبی با کاربردهای رویت آشنا شده و در اجرای پروژه های خود از آنچه که آموخته‌اید استفاده کنید.

گام اول در دوره آموزش رویت

اولین صفحه ای که بعد از اجرای نرم افزار رویت برای شما لود می شود صفحه ی Recent Fils و گزینه های موجود در آن است. در این صفحه چهار فایل اخیرا باز شده و چهار گروه اخیرا بکارگرفته شده قابل مشاهده است.

برای درک بهتر توضیحات کلیپ جلسه اول که در بالا قرار دارد را مشاهده کنید.

در بالای این صفحه منوی اصلی را مشاهده می کنید که شامل : دوازده گزینه است و هر یک از این گزینه ها دارای زیر مجموعه های متعددی است.

در قسمت پایین منوی اصلی، تولبار قرار دارد که قابل شخصی سازی است و هر یک از زیر مجموعه های پرکاربرد منوی اصلی را میتوان به این تولبار منتقل کرد.

به این ترتیب قدم اول در آشنایی با نرم افزار رویت معرفی گزینه های موجود در منوی اصلی است.

در این قسمت اول با مفاهیم پایه ای مهمی چون گروه های رویت (Revit Families) و نحوه­ی افزودن و ویرایش گروه ، گشودن فایل و افزودن فایل جدید ، کار با پارامترها و تغییر آنها ، مشاهده­ ی مدل از نماهای مختلف و ….. آشنا می شوید.

گام دوم در دوره آموزش رویت

کار بر روی یک مدل نمونه : در مرحله­ ی دوم، پس از معرفی تئوریک گزینه های منو، کاربرد هر یک از این گزینه ها به صورت عملی بر روی یک مدل ساده نمایش داده می شود.

این بخش از آموزش نرم افزار رویت در اصل کاربردی ترین بخش آموزش به شمار می رود زیرا شما به صورت عملی می توانید نحوه­ ی استفاده از گزینه­ های مختلف را در مدل سازی مشاهده کنید.

برای شروع از یک مدل بسیار ساده مانند یک اتاق، شامل دیوار، در و پنجره استفاده می شود و به شما نشان داده می شود که هر یک از اجزا را از کدام یک از گزینه های منو می توانید وارد کنید و در کدام بخش می توانید ویژگی ­های این قسمت ها را تعریف نموده و در صورت نیاز آن را تغییر دهید، ویژگی­ هایی همچون شکل ، طول و عرض و ارتفاع و مکان قرارگیری و غیره.

پس ارائه ی مراحل ابتدایی آموزش رویت ، نحوه­ی نمایش مدل نیز به شما آموزش داده می شود.

با معرفی اجمالی گزینه های اصلی و پرکاربرد منو و انجام چند نمونه مدل سازی ساده ، اصولی همچون به اشتراک گذاری کار در گروه و مشارکت برای شما توضیح داده می شود.

زیرا همانگونه که می دانید یکی از ویژگی های بارز نرم افزار رویت قابلیت کار همزمان و گروهی بر روی مدل توسط چندین نفر در یک شبکه است.

نکته :

به یاد داشته باشید طی فرایند مشاهده دوره آموزش رویت ( رایگان 😍 ) نیز باید همچون سایر انواع یادگیری پشتکار داشته و صبور باشید. شما میتوانید هر فایل ویدئویی را چندین بار مرور کنید.

با این سطح از آموزش نرم افزار رویت قادر خواهید بود در حد مطلوبی نیازهای خود را مرتفع سازید.

در عین حال شما می توانید به صورت آنلاین پاسخ سوالات خود را از اتودسک دریافت نمایید.

* ویژگی های این دوره آموزشی *

این مجموعه آموزشی به زبان انگلیسی است ، اما فیلم های آموزشی این دوره آنقدر گویا هست ، که شما بدون تسلط به زبان انگلیسی و تنها با آشنای ابتدای نسبت به نرم افزار‌های سه بعدی و مدل سازی در زمینه معماری می توانید به خوبی مباحث آموزشی را درک کنید. ( این مجموعه یکی از پربازدید ترین دوره های آموزش رویت در سایت یوتیوب است. )

فیلم های آموزشی رویت ( رایگان 😍 )

معرفی دوره

(گام اول)

آموزش رویت : جلسه اول


(گام دوم)

آموزش رویت : جلسه دوم

آموزش رویت : جلسه سوم

آموزش رویت : جلسه چهارم​

آموزش رویت : جلسه پنجم​

آموزش رویت : جلسه ششم​

آموزش رویت : جلسه هفتم​

آموزش رویت : جلسه هشتم​

آموزش رویت : جلسه نهم​

آموزش رویت : جلسه دهم​

آموزش رویت : جلسه یازدهم​

آموزش رویت : جلسه دوازدهم​

آموزش رویت : جلسه سیزدهم​

آموزش رویت : جلسه چهاردهم​

#۳ پروژه رویت

دغدغه بسیاری از کاربرانی که تازه با نرم افزار رویت آشنا شده اند و یا در حال یادگیری آن هستند این است که چطور و از کجا باید پروژه رویت خود را شروع کنند تا بتوانند به هدف و خواسته خود در طراحی برسند. بررسی پروژهای مختلف به شما این کمک را می کند تا با تکنیک های مختلف این نرم افزار آشنا شوید. در این بخش از مقاله به بررسی چند پروژه که با رویت طراحی شده است می پردازیم و در نهایت لینک های دانلود نمونه پروژه رویت آرچ فایل را برای شما قرار خواهیم داد.

قبل از شروع :

می توان گفت رویت یک نرم افزار فرق العاده برای انجام پروژه های مدل سازی انواع ساختمان ها است.

معماران و افراد عمرانی با ایده گرفتن از پروژه های نرم افزار رویت که به صورت آماده در سایت آرچ فایل وجود دارد می توانند عملکرد خود را در زمینه مدلسازی ساختمان بهبود بخشند.

ویژگی ها ی منحصر به فرد و آسان در نرم افزار رویت باعث شده هم انجام پروژه های مدل سازی ساختمان ها بهبود یابد و هم اینکه معماران بتوانند راحت تر پروژه های ساختمانی خود را به پایان برسانند.

همانگونه که درمتن بالا اشاره کردیم انجام پروژه با رویت امروزه مزایای بسیار زیادی برای معماران و عمرانی ها دارد (که در ادامه نیز به موارد بیشتری از مزایای رویت می پردازیم). این افراد می توانند بزرگترین پروژه ها را هم به وسیله همین نرم افزار به صورت خیلی دقیق و حساب شده مدلسازی کرده و پروژه خود را به پایان برسانند.

ما در این بخش از مقاله سعی کردیم  بحث اهمیت و مزایای انجام پروژه با نرم افزار رویت برای مهندسین ، معماران و عمرانی ها بیشتر باز کنیم.

اهمیت استفاده و بررسی پروژه های رویت

پروژه رویت

همان طور که گفته شد نرم افزار رویت یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار های مدل سازی ساختمانی به شمار می رود ، که با کمک آن مدل های سه بعدی و چهار بعدی منحصر به فردی از ابعاد مختلف ساختمان با کیفیت تصویر واقعی به دست می آید.

به همین خاطر نرم افزار رویت ابزار بسیار محبوبی در میان مهندسان و معماران و طراحان و متخصصان ساختمانی است.

در پروژه‌های رویت علاوه بر مدل تصویری با کیفیت، اطلاعات و داده های مربوط به هر یک از اجزاء ساختمان نیز ارائه شده است ، که می تواند جزئیات دقیق ساختمان را در اختیار کاربران قرار دهد.

یادگیری این نرم افزار کاربردی که مزایای زیادی نسبت به نرم افزار اتوکد دارد ، در بسیاری از شاخه های ساختمانی از ضروریات عصر حاضر به شمار می رود و امروزه در انجام بسیاری از پروژه ها از آن بهره گرفته می شود.

چه فوایدی برای مبتدیان دارد !!!؟

پروژه رویت

یکی از مواردی که می تواند به مبتدیان و افراد جویای آموزش رویت کمک شایانی کند، مشاهده و استفاده از مدل های آماده­ ، تهیه شده در نرم افزار رویت است تا با مشاهده­ ی جزییات و داده های بکار رفته در این مدل ها، برای مبنای آموزش و مدل سازی خود از نکات آن ها استفاده کنند.

مشاهده ی محصول نهایی کار، برای کاربران الهام بخش و جالب توجه خواهد بود و داده های بکار رفته می تواند به درک جزئیات کار به آن ها کمک کند.

پروژه های رویت حق کپی رایت دارند!

پروژه رویت

البته یافتن مدل های تهیه شده در رویت کار چندان آسانی نیست و منابع زیادی برای آن در دسترس کاربران قرار ندارد.

پروژه ی رویت یعنی مدل تهیه شده با استفاده از نرم افزار رویت که دارای حق کپی رایت است.

با توجه به این که هر پروژه ی رویت توسط سایت یا شرکت مشخصی تولید شده است، حق استفاده از این پروژه ی رویت منحصر به همین سایت یا شرکت خواهد بود.

به این ترتیب در اکثر موارد پروژه­ ی رویت سه بعدی کامل به ندرت در اختیار عموم قرار داده می شود و اغلب ارائه ی آن مشروط به پرداخت هزینه خواهد بود و به همین علت است که منابع پروژه ی رویت در اینترنت محدود است.

موارد رایگان ارائه شده نیز در اغلب موارد کامل نیستند.

البته با توجه به زمان و انرژی صرف شده برای تهیه ی این پروژه ها و مزایایی که مشاهده ی یک مدل آماده برای کاربران و مبتدیان می تواند داشته باشد، پرداخت چنین هزینه ای دور از ذهن  نیست و به بیان دیگر این هزینه ارزش چیزی را که به دست می آید دارد.

پروژه های رویت را از کجا بدست بیاوریم !؟

با توجه به این که مبتدیان و افراد تحت آموزش و در مواردی متقاضیان  طراحی و مدل سازی، نیازمند مشاهده و استفاده از نمونه های پروژه ی رویت هستند ، در برخی وب سایت ها چنین نمونه هایی برای استفاده قرار داده شده اند.

ما نیز در اینجا نمونه هایی از پروژه ی رویت برای کاربران ارائه داده ایم که قطعا برای آشنایی با مدل سازی رویت مفید خواهد بود

پروژه های رویت ارائه شده در اینجا ( انتهای همین مقاله ) از جمله ی برترین پروژه های رویت در سایت آرچ فایل هستند.

بررسی نتایج مسابقه AEC Excellence Awards ( نمونه پروژهای نرم افزار Revit )

در این قسمت قصد داریم به معرفی پروژه های که با نرم افزار رویت طراحی شده اند و در مسابقه AEC Excellence Awards 2017 که توسط دانشگاه اتودسک در لاس وگاس برگزار شده است بپردازیم. این مسابقه در سطح جهانی بوده و شامل بخش های مختلف نظیر فن آوری های مرتبط با BIM (طراحی اطلاعات ساختمان) و طراحی معماری پایدار در صنعت AEC است. در این دوره ۱۴۵ مورد پروژه،از بیش از ۳۰ کشور مختلف را به خود اختصاص داده است که نشان می دهد در سراسر جهان نوآوری در طراحی ساختمان و ساخت و ساز در حال پیشرفت است. و تقریبا همه آنها از نرم افزار رویت استفاده کردند.

بخش اول : ساختمان ها

برنده اول : بنیاد آینده دبی Killa Design, BuroHappold Engineering, BAM Higgs & Hill, Transgulf

زمانی که به داخل بسیاری از موزه ها نگاه می کنیم تاریخی از گذشته را برای ما یاد آوری می کنند اما موزه آینده هر چیزی را که از نامش پیداست را به تصویر می کشد.

نمایشگاه های نوآوری و انکوباسیون ایده های جدید.
۱۳۶ میلیون دلار هزینه ساخت بوده که خود ساختمان ۳۰،۰۰۰ متر مربع زیربنا دارد و در نزدیکی برج های امارات دبی، شکل قابل تحسینی این پروژه به خود گرفته است.
طرح نماب فولاد ضد زنگ با خطاطی روشن و شیشه های که طرح فونت عربی دارند بسیار نمای این ساختمان را زیبا کرده است.
درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

برنده دوم : موسسه طراحی معماری تیانجین برای پروژه مرکز ملی تناسب اندام منطقه سایحان در شهر هوهچتی چین

پروژه مرکز ملی تناسب اندام منطقه سایحان در شهر هوهوتون در مغولستان ساخته شده است ، تا مشارکت در برنامه های تناسب اندام ملی ۲۰۱۶-۲۰۲۰ چین را افزایش دهد.

این ساختمان با ۹۱،۴۳۷ متر مربع زیربنا و در مجموع با مساحت ساختمان ۳۳،۰۰۰ متر مربع، ساختمان به دو تقسیم شده است.

که شامل سالن های چند منظوره با ۵،۰۰۰ صندلی برای رویدادهای ورزشی و امکانات ورزشی ساخته شده.
درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

برنده سوم: شرکت Expo 2020 برای دفتر Expo 2020 دبی

بین روز افتتاحیه آن در اکتبر ۲۰، ۲۰۲۰ و نزدیک آن در ۱۰ آوریل ۲۰۲۱، نمایشگاه دوبی Expo 2020 با مبلغ ۶،۸ میلیارد دلار ساخته شد.

این ساختمان پذیرای بازدید کننده از۱۸۰ کشور با ظرفیت ۲۷۰ هزار بازدید کننده در روز است.

فضای محوطه نمایشگاه ۲،۰۰۰،۰۰۰ متر مربع با ۲،۴۰۰،۰۰۰ متر مربع باقی مانده برای توسعه است.
درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

بخش دوم : پایداری

برنده اول : GeotecturaGeotectura, Axelrod-Grobman Architects, NCA, Assa Aharoni برای ساختمان دانشکده مطالعات محیط زیست پورتر.

دانشکده مطالعات محیط زیست پورتر در شهر تل آویو حقیقتا نماد آموزش مظهر آنچه درون و بیرون دیوارهایش است بیان می کند.

این ساختمان ۴،۰۰۰ متر مربعی در کشور اسرائیل است، که از صدور گواهینامه LEED Platinum (92 امتیاز) و ۵ ستاره با کد سبز ۵۲۸۱ اسرائیل برخوردار است.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

برنده دوم : موسسه طراحی معماری تیانجین برای مرکز فرهنگی ورزشی جی فنگ نان لو

مرکز فرهنگی و ورزشی جی فنگ نان لو به موضوع رفاه عمومی – از نظر جسمی و فرهنگی اختصاص یافته است.

این ساختمان برای حداکثر رساندن فعالیت ها زمینه های فرهنگی طراحی شده است.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

برنده سوم : شرکت توسعه کیفیت Magnolia Limited برای WHIZDOM 101 بانکوک

ساختمان مگنولیا برای توسعه کیفیت آموزشی ساخته شده است.
همچنین با به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی، صرفه جویی در انرژی و کاهش انتشار کربن،
پروژه ۱ میلیارد دلاری برای بهبود کیفیت زندگی و توسعه پایدار تمرکز دارد.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

بخش سوم : زیر ساخت ها

برنده اول : Foster + Partners برای فرودگاه بین المللی نیومکزیکو (NAICM)

این فرودگاه در زمینی به مساحت ۴۷۰،۰۰۰ متر مربع، یکی از بزرگترین فرودگاههای جهان است؛ ایده آن از پرواز الهام گرفته شده است. اما تمرکز اصلی طراحی آن بر روی بهبود تجربه مسافران است. فرودگاه خود تقریبا ۱.۵ کیلومتر طول دارد و یک شبکه تک مداوم با سقف نوآورانه و پل های ثابت در یک محفظه ساخته شده است.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

برنده دوم : گروه LiRo برای East Side Access

این پروژه با قرار گرفتن در زیر خیابان های شلوغ منهتن جزء یکی از بزرگترین پروژه های زیربنایی در ایالات متحده آمریکا محسوب می شود. اداره حمل و نقل شهری متروپولیتن دسترسی East Side را از قطارهای لانگ آیلند و کوئینز به سمت شرق منهتن متصل می کند.

این پروژه شامل هشت بلوک طولی و ایستگاه های چند قطاره ۱۵۰ پا در زیر ایستگاه مرکزی بزرگ شهر است.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

برنده سوم : Norconsult AS برای آرنا-برگن، Ulriken تونل

ونل آرنا-برگن اولین پروژه ای است که در آن ازدستگاه Boring در تونل های کشوری نروژ استفاده می شود. هنگامی که تونل موازی جدید به اتمام می رسد، دو مسیر بین Arna و Bergen به وجود می آید.

ماتریس های مکرر بین شهرها و ایستگاه های به روز می شود که برای تطابق با قطارهای جدید بین راهی است.
درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

بخش چهارم : ساخت و ساز

برنده اول : China Construction Eighth Engineering Division Corp. Ltd برای مرکز پژوهشی مالی تیانجین چو تای فوک

مرکز مالی تیانجین چو تای فوک که قرار است در پاییز سال ۲۰۱۹ به اتمام برسد، نقطه عطفی برجسته ای برای فضاهای تجاری و اداری است. آپارتمان های لوکس؛ و یک هتل پنج ستاره از دیگر امکانات این مرکز است.

این ساختمان دارای مساحت ۳۹۰،۰۰۰ متر مربع است که یک زیر زمین چهار طبقه دارد.

یک برج ۱۰۳ طبقه با ارتفاع ۵۳۰ متر هم دارد.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

برنده دوم : China Construction Eighth Engineering Division Corp. Ltd برای برج چین Zun

قرار است این برج تبدیل به بلند ترین برج در شهر پکن و در ناحیه ای که سابقه زلزله ۸.۰ دارد ساخته شود. هزینه ساخت آن ۳.۵ میلیارد دلار است. مساحت ناحیه ای ۴۳.۷ میلیون متر مربع به ۵۲۸ متر با ۱۰۸ طبقه متصل خواهد شد و هفت طبقه در زیر زمین است.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

برنده سوم : شرکت Obayashi و ITOCHU فن آوری راه برای تونل Mikusa در Kinki خط راه آهن Kise

از آنجا که بسیاری از مناطق با یک جاده متصل هستند، در طی یک فاجعه ممکن است بحران زیادی به وجود بیاید.

ژاپن کشوری در محاصره دریا است و به خصوص در معرض تخریب سونامی قرار دارد.

اخیرا بزرگراه جدید برای حمل و نقل اضافی ساخته است که شامل ساخت تونل Mikua 2380 متر است.
درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

پلان های که حتما باید ببینید ...

بزودی

نقشه خانه دوبلکس

بزودی

نقشه خانه دوبلکس

بزودی

نقشه خانه دوبلکس

تیم تحریریه پلان خانه رویایی من

هر آنچه در پلان خانه رویایی من مطالعه می کنید، حاصل سال ها تجربه ما در زمینه طراحی و مشاوره نقشه های خانه است. تمام کوششِ ما در این است که شما را به نقطی برسانیم تا بهترین انتخاب خود را برای داشتن طرح خانه ای که سال ها می خواهید در کنار خانواده خود در آن زندگی کنید؛ داشته باشید.

درباره ما بیشتر بدانید ...
این محتوا را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on google
Share on twitter
Share on facebook
نمایش نظراتبستن نظرات

9 نظر

 • مریم قدسی
  ارسال شده مرداد ۱۲, ۱۳۹۸ در۱۱:۴۹ ق.ظ 0لایک ها

  عالی

 • محمد
  ارسال شده مرداد ۱۳, ۱۳۹۸ در۱:۵۸ ق.ظ 0لایک ها

  سلام
  چرا آموزش رویت به زبان فارسی نیست !؟

  • - امیر زربخش
   ارسال شده مرداد ۱۳, ۱۳۹۸ در۱۲:۲۲ ب.ظ 0لایک ها

   سلام
   به زودی پکیج های آموزش رویت به زبان فارسی رو به تو این برگه براتون اضافه می کنیم.

 • یاسر
  ارسال شده مرداد ۱۳, ۱۳۹۸ در۱۲:۲۰ ب.ظ 0لایک ها

  پروژه های رویت قشنگی داشتین من از سایت آرچ فایل دانلود کردموشون
  اونجا یک تیکت گذاشتم براتون اگر ممکنه پاسخ بدید بهش …

 • رسول
  ارسال شده مرداد ۱۵, ۱۳۹۸ در۷:۳۳ ب.ظ 0لایک ها

  اگر لینک فیلم های آموزش رویت را برای دانلود قرار دهید بهتر می شود 🙂

 • جواد
  ارسال شده مرداد ۱۷, ۱۳۹۸ در۲:۱۹ ق.ظ 0لایک ها

  من بعضی از فیلم های آموزشی رو نگاه کردم اگر حداقل زیر نویس فارسی هم داشتند بهتر بود.

 • امین
  ارسال شده مرداد ۱۹, ۱۳۹۸ در۷:۰۵ ب.ظ 0لایک ها

  عکس های پروژه رویت زیبا بود

پیام بگذارید