از گذشته تا کنون طراحان ، ایده های خود را به سمع و نظر کارفرما می رساندند و در صورت اعلام رضایت آنها کار پروژه را استارت می زدند. این روزها اما نحوه ارائه پروژه ها نسبت به گذشته کمی متفاوت شده است. با ظهور نرم افزارهای مختلف در عرصه طراحی نقشه ها، پلان ها و دکوراسیون داخلی انقلابی عظیم در این زمینه رقم خورد است و پروژه ها با نرم افزار های نظیر رویت ارائه می شود. که خود این نرم افزار رویت یکی از پرکاربرد ترین نرم افزارها در این زمینه است ، چرا که خروجی های آن از کیفیتی مطلوب برخوردار هستند و لازم است هر مهندس و یا طراحی دوره آموزش رویت را دیده باشد.

خوشبختانه یادگیری این نرم افزار نیاز به هیچ گونه پیش نیازی ندارد و می توانید درمدت زمان بسیار کم به مهارت بالایی در استفاده از آن برسید. این نرم افزار برای دانشجویان و فارغ التحصیلان مهندسی معماری، آرشیتکت ها، علاقمندان به عرصه های معماری، طراحی دکوراسیون داخلی و صاحبان کسب و کار در زمینه معماری بسیار مناسب و موثر است.

ما در این مقاله سعی داریم تا به صورت جامع به معرفی نرم افزار رویت بپردازیم و بعد از آن در مورد چرای یادگیری نرم افزار رویت صحبت خواهیم کرد. همچنین مجموعه ی از ویدئو های آموزش رویت برای شما قرار خواهیم داد و در انتها چند پروژه آماده رویت را معرفی خواهیم کرد که می توانید از سایت آرچ فایل خریداری کنید.

#۱ معرفی نرم افزار رویت

پیش از هرچیزی باید بدانیم نرم افزار رویت چه کاربردی دارد. این نرم افزار که توسط کمپانی اتودسک تولید شده است، به منظور ترسیم و طراحی نقشه های ساختمانی  و معماری مورد استفاده قرار میگیرد. از مهم ترین مزایای این نرم افزار امکان مدلسازی هوشمند به صورت ۲ بعدی و ۳ بعدی است.

خود کلمه رویت در لغت به معنای “باز زنده ساختن”، “قدرت و زندگی تازه دادن” و “حیات بخشیدن” می‌باشد که از کلمه revitalization گرفته شده است و اشاره به قدرت بالای خلق اثر در نرم‌افزارهای مهندسی دارد. 

استفاده از نرم افزار رویت در کشورهای توسعه یافته ای از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا و کشورهای اروپایی سالهاست که رونق دارد. استفاده از این نرم افزار برای مدت کوتاهیست که در میان شرکت های معتبر ساختمانی ایرانی هم نیز رواج پیدا کرده است.

تاریخچه‌ ای از نرم افزار رویت

برای دانستن گذشته رویت باید به تاریخچه شرکت چارلز رویر سافت‌ور برگردیم. شرکتی که در سی و یکم اکتبر سال ۱۹۹۷ در شهر نیوتن ایالت ماساچوست توسط لئونید رایز و ایروین جانگریس تاسیس شد. این دو از سازندگان اصلی نرم‌افزار Pro/Engineer  شرکت PTC بودند که یک نرم افزار طراحی مکانیک به حساب می آمد و هدف از آن وارد کردن توانایی مدلسازی پارامتری نرم افزار Pro/Engineer در صنعت ساختمان بود (شرکت PTC در گذشته سعی کرده بود نرم‌ افزار رفلکس را در بخش ساخت و ساز تجاری سازی کند اما این پروژه به شکست انجامیده بود). پس از چندی این دو با سرمایه‌گذاری دو شرکت اطلس ونچر و کنسرسیوم شرکای نورث بریج چند نفر را برای توسعه نرم‌ افزار استخدام و شروع به کار بر روی نرم‌ افزار رویت با زبان ++C  در پلتفرم ویندوز مایکروسافت نمودند.

در ۱۹۹۹ داو لمونت به عنوان مدیر شرکت، جان هیرستک و موسس سالیدورک و نیز آرول ، موسس شرکت سی ام دی گروپ به عنوان اعضای هیات مدیره وارد شرکت شدند.

از همان شروع کار قرار بر آن شد که نرم افزار رویت به معماران و دیگر مهندسان ساختمان کمک کند تا با ساخت پروژه های در رویت شروع به مدل سازی سه بعدی کنند که شامل طراح های هندسی و غیرهندسی و اطلاعات ساخت و ساز می شوند، به طراحی و مستند سازی ساختمان بپردازد. این مفهوم بعدها به عنوان مدل‌ سازی اطلاعات ساختمان (BIM) شناخته شد. در آن زمان نرم‌ افزارهایی چون آرشیکد و رفلکس امکان کار با یک مدل ساختمان مجازی سه بعدی را به کاربر می‌ دادند و نیز این امکان وجود داشت که از مولفه‌ های مستقل توسط پارامترها کنترل شدند استفاده کرد.

همچنین تمام ارتباطات بین مولفه‌ها ، نما ها و علامت‌ گذاری‌ ها توسط مدل ضبط می‌ شدند، بنابراین تغییرات اعمال شده روی یک مدل در پروژه ها باعث می شد بطور خودکار روی تمام بخش‌ های مدل اعمال می‌گردد تا مدل همواره بروز باشد. برای مثال : حرکت دادن یک دیوار باعث آپدیت شدن دیوارهای مجاور، زمین و سقف‌ها می‌شود، مکان و مقدار اندازه گذاری‌ ها و یادداشت‌ ها را اصلاح می‌کند، محیط کف زمین را تنظیم می‌ کند ، نما های برشی را از نو می‌ کشد و غیره تا مدل همواره آپدیت باشد و تمام نقشه‌ها هم با آن هماهنگ شوند. مفهوم وابستگی دو طرفه بین مولفه‌ها، نماها و اندازه‌گذاری‌ها تا چندین نسخه بعد یک ویژگی منحصر بفرد برای نرم افزار رویت شناخته می‌ شد.

تولد نرم افزار رویت

در ژانویه سال ۲۰۰۰ نام شرکت به Revit Technology Corporation تغییر یافت و سرانجام نرم افزار رویت در پنجم آوریل همان سال عرضه شد. این نرم‌ افزار به سرعت توسعه یافت و نسخه‌های‌های ۲، ۳، ۳.۱، ۴ و ۴.۱ به ترتیب در آگوست ۲۰۰۰، اکتبر ۲۰۰۰، فوریه ۲۰۰۱، نوامبر ۲۰۰۱ و ژانویه ۲۰۰۲ عرضه شدند.

نرم‌ افزار رویت در ابتدا تنها به صورت اجاره ماهانه عرضه می‌ شد و امکان خرید آن وجود نداشت. فرایند مجوزدهی توسط یک فرایندی کاملا خودکار کنترل می‌ شد که در آن زمان یک نوآوری به حساب می‌ آمد. زیرا برای خرید دیگر نرم افزار های طراحی، نیاز به دخالت انسان و انتقال دستی کدهای اعتباری بود.

شرکت Autodesk که به‌ خاطر محصولات مجموعه اتوکد معروف است، در سال ۲۰۰۲ شرکت Revit Technology Corporation  را به مبلغ ۱۳۳ میلیون دلار خریداری کرد. این خرید باعث انجام تحقیقات، توسعه و بهبود بیشتر نرم افزار رویت گردید. این شرکت از سال ۲۰۰۴ به بعد چندین نسخه از رویت را عرضه کرده است. یک سال بعد Revit Structure  و در سال ۲۰۰۶، Revit MEP معرفی شدند. پس از آن نام Revit Building به Revit Architecture  تغییر یافت.

از سال ۲۰۱۳ تمام نرم‌ افزار های زیر مجموعه با هم ادغام گردیده و با نام AutoDesk Revit شناخته می‌شوند.

محیط کار نرم افزار رویت

محیط نرم افزار رویت تا حدودی مانند دیگر نرم‌ افزارهای مشابه است. در ابتدای کار با این نرم‌ افزار (نسخه ۲۰۱۹) صفحه‌ ای مانند زیر مشاهد می‌ کنید که به صفحه خوشامد گویی معروف می‌ باشد و شامل دو بخش اصلی Projects برای ساخت پروژه رویت در زمینه ساختمانی و Families که در این محیط می توانید مدل های مستقل از پروژه اصلی خود نظیر : در و پنجره ، را بسازید. تا بتوانید در دیگر پروژه های خود از آنها بهره ببرید.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

صفحه اصلی کار یا اینترفیس سفید (در مقابل اینترفیس تیره نرم افزار کد)، شامل نوار ریبون (سربرگ های معماری، سازه، استیل و اتصالات، تاسیساتی، عناصر دوبعدی، تحلیل بار سرمایش و گرمایش، توپوگرافی، شبکه‌ای و تنظیمات، متریک و …) کنترل بار، پالت پروپرتیز ، مشخصات فردی ، موضوع در حال ترسیم و انتخاب شده ، پالت پرواجت براوزر (سمت راست) ، مستندات کل پروژه مثل طبقات، نماها، سه بعدی ها و غیره است. در مجموعه آموزش رویت به طور مفصل به توضیح این مباحث پرداخته شده است.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

نرم افزار رویت مناسب چه کسانی است؟

اگر در حوزه های عمران، معماری یا حتی برق و مکانیک کار می‌کنید پس به این نرم افزار احتیاج پیدا خواهید کرد. موارد کاربرد آن در ساخت اطلاعات ساختمانی در حوزه معماری، مهندسی ساختمان و سازه‌ها، مهندسی برق، لوله‌کشی طراحی و مانند آن می‌باشد.

کاربرد نرم افزار رویت

همانطور که گفتیم نرم افزار رویت یک نرم‌ افزار مدل‌ سازی اطلاعات ساختمان است که به کاربران اجازه طراحی ساختمان و سازه و تمام جزئیات آن به‌ صورت سه بعدی با ارائه یادداشت‌ها و علامت‌گذاری‌های لازم و دسترسی به اطلاعات ساختمانی از پایگاه داده‌های مدل ساختمان را می‌دهد. با درنظر گرفتن نرم‌ افزارهای موجود می‌ توان گفت رویت قوی ترين و سريع‌ ترين و البته ساده‌ ترین نرم‌ افزار نقشه‌ كشی و سه بعدی سازی در کارها و پروژه ‎های معماری می باشد.

دليل مزيت انجام دادن پروژه ها در نرم‌ افزار رویت بر ديگر نرم‌ افزارهای نقشه‎ كشی در اين می ‎باشد كه در اينجا با ترسيم یک پلان معماری توسط طراح ، مقطع و نما و بسیاری از اطلاعات دیگر آن توسط نرم‌ افزار به صورت خودکار ایجاد می شود. همچنين رویت قابليت اين را دارد كه جزئيات عناصر ساختمان از قبيل ديوار، در، پنجره و … را ترسیم نماید.

ابزار مدل‌ سازی می‌ تواند با عناصر از پیش طراحی شده یا مدل‌های خلق شده به کار رود. با این حال نرم افزار رویت یک مدل ساز UNRBS به حساب نمی‌آید.

با ابزارهای رویت می‌ توان تمام عناصر و المان‌ هایی چون دیوارها، سقف، پشت بام و کف‌ها همچنین تیرها و اتصالات و مانند آن را در داخل پروژه طراحی کرد. که در مجموعه آموزش رویت نحوه درست استفاده کردن از این عناصر وجود دارد.

نرم افزار رویت را می‌ توان نسخه بهینه‌ سازی شده نرم افزار اتوکد برای مقاصد خاص‌ تر نام برد. در ادامه به مقایسه این دو خواهیم پرداخت.

نرم افزار رویت یا اتوکد ! کدام قویتر است ؟

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

هر دو نرم‌ افزار توسط یک شرکت طراحی شده است. در اتوکد شما از خطوط استفاده می‌ کنید و در رویت با هندسه پایه که اطلاعات زندگی واقعی را در خود جای داده است.

با استفاده از نرم‌ افزار اتوکد باید هر بخش ساختمان را به عنوان عنصری جداگانه ترسیم کنیم. در صورتی که در نرم‌ افزار رویت فقط با ترسیم پلان ، نرم‌افزار بصورت هوشمند نماها، مقاطع، حجم سه بعدی و پرسپکتیوها را ترسیم می‌کند.

دوباره کاری در نرم افزار اتوکد قابل کنترل نیست و خطاهای احتمالی کاربر را شناسایی نمی‌ کند به همین دلیل عملیات ترسیم و ویرایش در اتوکد وقت‌ گیر است. در صورتی که پروژه های که در نرم افزار رویت انجام می شود با اصلاح هر قسمت از مدل پروژه سایر قسمت‌های مرتبط به آن هم تغییر می‌ کند و این تغییرات سریعأ در تمام نقشه‌ها و جداول پروژه اعمال می‌شود.

در اتوکد اطلاعات پروژه در چندین فایل یا بخش جداگانه پیاده سازی می شود. اما در رویت این اطلاعات به صورت یک مدل جامع ارائه می‌گردد.

هنگام کار با نرم افزار اتوکد در یک زمان فقط یک کاربر می‌ تواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد. اما در نرم افزار رویت چندین کاربر این امکان را پیدا می‌ کنند که همزمان به یک فایل هدف دسترسی داشته و بر روی آن کار کنند.

در اتوکد شما می‌توانید یک نما (View) از پروژه داشته باشید اما در رویت چندین نما از کار (مدل) قابل مشاهده است.

نرم افزار رویت نسبت به اتوکد از انعطاف پذیری بسیار بیشتری برخوردار است که کاربر در زمان انجام تغییرات خصوصا این موضوع را درک خواهد کرد.

در نرم افزار رویت جدول مقادیر وجود دارد که در متره و برآورد مورد استفاده قرار می‌گیرد که اتوکد فاقد چنین قابلیتی می‌ باشد.

اتوکد یک نرم‌افزار BIM به حساب نمی‌ آید درحالیکه نرم افزار رویت برای اجرای BIM بسیار مناسب و کاربردی است.

در رویت انواع پارامترهای تعریف شده مانند دیوار، پنجره و مولفه‌های تاسیساتی و غیره وجود دارد که در نرم افزار اتوکد وجود ندارد. درواقع رویت از اشیاء هوشمند برای ساخت مدل استفاده می‌کند. به این معنا که به جای ترسیم اجزای ساختمان با خط و نقطه این عناصر (که ذکر شد) انتخاب گردیده و در مدل قرار داده می‌شود به همین دلیل این نرم‌افزار از نوع شیء محور به حساب می‌آید.

عوامل محبوبیت نرم افزار رویت در چیست؟

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

تسهیل در کار و خروجی : در پروژه های که با رویت انجام می شود، ایجاد ساختارهای پیچیده تسهیل گردیده است و طراحی و مستند‌سازی را می‌توان در مدت کوتاه و با دقت زیاد به انجام رساند.

مدل‌های هوشمند ایجاد شده توسط نرم افزار رویت یک پروژه کلی را شامل و در یک فایل پایگاه داده ذخیره می‌گردند.

گزینه‌های تنظیم محاسبه کارایی در رویت سبب کارآمدتر شدن آن گردیده است، زیرا عملکرد این نرم افزار را در مدل‌ سازی پروژه‌ ای بزرگ توسط تنظیمات جدید افزایش یافته است.

استفاده از نرم‌ افزار رویت در رشته معماری از اهمیت زیادی برخوردار است و موجب به حداکثر رساندن بهره‌ وری در ایجاد طراحی‌ها و مستند‌ سازی‌ های گردش کار می‌ گردد. علاوه بر آن استفاده از نرم‌ افزار رویت موجب سرعت بخشیدن به طراحی‌ ها و بروز رسانی سریع‌ تر پروژه در زمان اعمال تغییرات می‌ شود.

نرم‌ افزار رویت در معماری برای ایجاد طرح‌ های ساختمانی دقیق در کوتاه‌ ترین زمان ممکن مناسب است به طوریکه ایده‌ها با سرعت بیشتری پیاده‌سازی شوند و میزان هماهنگی در روند پروژه افزایش پیدا کند.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

ایجاد صحنه‌های پرسپکتیو : میزان بهره‌ وری نرم‌ افزار رویت به دلیل ایجاد تنظیمات پرسپکتیو افزایش پیدا کرده است ، تنها با ایجاد تغییرات کوچکی در تنظیمات مربوط به ایجاد صحنه‌های پرسپکتیو می‌ توان تغییرات مورد‌نظر را در محیط کار رویت مشاهده کرد.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

تهیه جزئیات MEP : پیمانکاران و فعالان این حوزه می‌ توانند مدل‌ های آماده‌ سازی شده در نرم افزار رویت را با استفاده از محتویات محصولات برای یک مدل هماهنگ‌ تر تهیه کنند.

ساخت اجزاء، تعریف اتصالات مفصل، کنترل بیشتر بر آن و طول بخش‌های استاندارد شده از این طریق انجام می‌ شود که منجر به افزایش طول‌ های دقیق و هماهنگی مقادیر بیشتر می‌گردد.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

تجزیه و تحلیل ساختاری : این ویژگی نرم‌ افزار رویت سبب بهبود یکپارچگی داده‌ها در جریان عملیات مدل‌ سازی اطلاعات می‌ گردد و با استفاده از آن می‌ توان با اختصاص دادن پارامترهای مورد انتظار، پارامترهایی سازگار ایجاد کرد.

اگر بخواهیم در عین حال از ایرادات این نرم افزار سخنی به میان بیاوریم این موارد بیشتر از هرچیزی به چشم می آید:

در زمان کار بر روی پروژه‌ هایی با حجم بیش از ۳۰۰ مگابایت با کاهش سرعت قابل توجهی مواجه می‌گردد.

در طراحی سطوح دارای انحنای پیچیده محدودیت‌ هایی وجود دارد.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

پیش نمایش طراحی‌ ها : مدل‌ سازی پارامتریک در نرم افزار رویت ، ابزار قابل توجهی برای طراحی مفهومی فراهم آورده است. با استفاده از رویت ، طراحان معماری می‌توانند به سرعت ، طرح خالص هر طبقه را طرح بندی یا تغییراتی را در طرح استاندارد ساختمان ایجاد کنند و بلافاصله پیش نمایش خانه‌ های آینده را برای مشتریان ارائه نمایند.

نمایش زنده مدل های سه بعدی فرصتی مناسب برای طراحان فراهم آورده است تا ایده‌ های مختلف طراحی را امتحان کنند و تصمیمات طراحی خود را در مرحله اولیه هدایت کنند.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

تغییرات سریع در طراحی ، بدون تکرار : در مرحله طراحی ، ساختار ساختمان و پلان های طبقه به طور همزمان تغییر می‌ کند. با نرم افزار رویت ، طراحی و مدل‌ سازی در معماری بسیار سریع و دقیق می‌شود. در مدل معماری نرم‌ افزار رویت ، تمام اجزای سازنده مانند پلان ها ، بخش‌ ها و ارتفاعات هوشمندانه به یکدیگر متصل می‌شوند. هرگاه تغییری در مدل ایجاد شود ، نرم‌افزار به طور خودکار هر مولفه مربوطه را اصلاح کرده که این امر بر تمامی مدل ساختمان تاثیر مناسب می‌گذارد.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

جداول مقادیر و برآورد ها : یکی دیگر از قابلیت‌های منحصر به فرد این نرم‌ افزار بحث متره و برآورد پروژه می‌باشد. امکان متره متریال و مصالح مصرفی به صورت ریز از دیگر نقاط قوت آن است. بخش متره نرم‌ افزار، با امکاناتی همچون فیلتر کردن برای موضوعی خاص ، سورت کردن بر اساس یک یا چند عنصر ، نمایش مجموع عناصر در انتهای هر ستون ، امکان به دست آوردن دستمزدها ، امکان فرمول‌ نویسی ، امکان علامت‌ گذاری در جدول متره ، امکان متره یک بخش خاص از پروژه و چندین و چند امکان فوق‌العاده دیگر را می‌دهد. جدول متره نرم افزار رویت تقریبا یکی از بی‌ نقص‌ ترین جداول متره می‌ باشد تا این حد که شما با رویت می‌ توانید حتی تعداد دقیق آجرهای مصرف شده در پروژه را داشته باشید.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

گردش مجازی در نرم افزار رویت : جالب است بدانید این نرم‌ افزار برای تهیه یک انیمیشن ، مسیری برای گردش در طرح ترسیم خواهد کرد و سپس با بهینه‌ سازی دوربین و سرعت حرکت آن یک انیمیشن حرفه‌ ای از پروژه خود تهیه می‌کند.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

مستند‌ سازی : برای انضباط در آلبوم نقشه‌ ها می‌ توانید استاندارد شرکت خود را برای چیدمان شیت‌ها و ضخامت خطوط و مقیاس‌های نقشه ها لحاظ کنید.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

تبادلات : ارسال و وارد کردن فایل‌ های اکثر نرم‌ افزارهای کاربردی مهندسی معماری به این برنامه از قابلیت‌های منحصر به فرد این محصول شرکت اتودسک است.

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

تحلیل انرژی : یکی از مهمترین ویژگی‌های نرم افزار رویت این است که در نرم‌ افزار کاربردی شما قادر هستید مدل ساختمان خود را از نظر دریافت و ذخیره انرژی برای رسیدن به شرایط ایده‌ آل تجزیه و تحلیل کنید.

اهمیت ویژگی اتصال برقرار کردن بین نرم افزار رویت و دیگر نرم افزارها

اگر در زمینه طراحی در رشته های معماری و ساختمان سازی فعالیت دارید، حتما می دانید که برای رسیدن به نتیجه کار باید از چندین نرم افزار مختلف استفاده کنید. در واقع فایل نهایی پروژه ، ماحصل کار با چندین نرم افزار مختلف است. می توان گفت تولید و طراحی در زمینه معماری به خط تولید یک ماشین شباهت دارد. زیرا با استفاده از هریک از نرم افزارها در پروسه تولید و طراحی، یک گام به هدف نزدیک تر می شوید.

شاید یکی از مسائل اصلی در طراحی با نرم افزار ، آپدیت شدن فایل نهایی باشد. از این رو اتصال برقرار کردن بین تمامی نرم افزارهای مورد استفاده در طراحی پروژه های دکوراسیون داخلی و یا ساختمانی را می توان از نکات مهم و کاربردی دانست که حتما برای فعالان دراین عرصه از اهمیت بالایی برخوردار است.

به عنوان مثال تصور کنید : شما به عنوان یک طراح ، پلان آشپزخانه را با مجموعه ای از دیوارها ، بازشوها و…  در نرم افزار رویت و یا اتوکد طراحی و مدلسازی نموده اید.  پس از رندر گرفتن و انتقال آن به ۳Dmax سایر کارهای لازم و ضروری را بر روی طراحی انجام داده اید. اما پس از اتمام کار، کارفرما تغییراتی را بر روی فایل رویت یا اتوکد شما به وجود می اورد. در ادامه شما مجبور خواهید بود تا تمامی مراحل طراحی و تولید را از اول شروع کنید! قطعا دراین شرایط حسابی خسته و کلافه می شوید. اما با اتصال برقرار کردن میان نرم افزار رویت و تری دی مکس یا اتوکد دیگر نیازی به دوباره کاری نخواهد بود.

شما می توانید با لینک کردن فایل های رویت به مکس یا اتوکد ، بدون نیاز به دوباره کاری  تغییراتی که بر روی فایل مادر در نرم افزار رویت انجام می شود را به طور اتوماتیک در فایل مکس اعمال نمایید.

لازم به ذکر است که می توانید از این ویژگی در پروژه های تیمی و گروهی رویت نیز استفاده کنید. در صورت لینک این نرم افزار ها به یکدیگر کار تیم مدل سازی ، تیم نورپردازی ، تیم طراحی دو بعدی و … خیلی خوب و متناسب با یکدیگر پیش خواهد رفت. یادتان باشد با کمک این ترفند دیگر نیازی به انتقال و تبدیل مجدد کارها نخواهد بود.

همه سه محصول رویت (معماری، سازه و MEP) از فایل‌های با پسوند RVT برای ذخیره سازی مدل‌های BIM  استفاده می‌کنند.

معرفی نسخه های مختلف نرم افزار رویت

به فراخور استفاده کنندگان از این رویت، شرکت سازنده نسخه های مختلفی ارائه کرده است:

 • رویت جامع برای طراحی سه بعدی معماری
 • رویت تاسیسات یا مپ برای طراحی مکانیک، الکتریک و نورپردازی و لوله کشی
 • رویت معماری برای ترسیمات معماری و طراحی داخلی و دکوراسیون
 • رویت سازه یا استراکچر برای سازه و جزئیات اجرایی سازه و اسکلت
 • رویت ساده یا ال تی برای پروژه‌های محدود و ساده

نرم افزار رویت وان باکس نیز به عنوان بخشی از محصول سال ۲۰۱۳ معرفی شد که این بسته ابزاری شامل همه سه شاخه رویت در یک بسته بوده و بخشی از بسته‌های سوئیت طراحی ساختمانی و نسخه آلتیمیت به شمار می‌رود.

Revit MEP

دسکتاپ رویت MEP یک نرم‌ افزار مدل‌ سازی اطلاعات ساختمانی (BIM) است که از سوی اتودسک برای طراحی‌ های حرفه‌ای در حوزه مهندسی MPE (مکانیک، الکترونیک و لوله‌کشی) تهیه شده است.

نرم افزار رویت MEP برای طراحی با کیفیت بهتر، کاهش خطرات احتمال و تحویل دقیق و مطلوب پروژه کمک شایانی می‌کند. به عنوان مثال شرکت فعال در حوزه گرمایش و سرمایش و تهویه و مانند آن ممکن است از این نرم افزار برای تهیه مدل‌های قابل‌ مشاهده برای کارفرمایان خود استفاده کند که این کار کارفرما را از صرف هزینه و زمان اضافه برای طراحی و جانمایی تجهیزات و لوازم و مانند آن بی‌ نیاز می‌ سازد.

Revit Architecture

همانطور که از نام آن پیداست این نرم‌ افزار برای طراحی‌ های حرفه‌ ای معماری به کار می رود. ابزار و مشخصه‌ هایی وجود دارد که این نرم‌ افزار را مختص طراحی برای کارهای مدسازی اطلاعات ساختمانی کاربردی می‌ سازد و در مقایسه با اتوکد این نرم‌ افزار قادر به ارائه اطالاعات پویا و قوی در مدل‌ های هوشمند است.

نرم افزار رویت تمام کسانی که در حوزه معماری و امور حرفه ای سازه فعالیت دارند را قادر می‌ سازد که بتوانند روند کار طراحی و مستند سازی را تسهیل ببخشند.

رقبای رویت چه نرم‌افزارهای هستند؟

اگر بخواهیم از نرم‌ افزارهای مشابه رویت صحبت کنیم به این اسامی برخواهیم خورد:

 • بتلی سیستمز (Bentley Systems) که طیف وسیعی از ابزارهای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، تقریبا در همه زمینه‌های صنعت ساخت را پوشش می‌دهد.
 • آرشیکد (ArciCAD) که از قدیمی‌ ترین نرم‌ افزار های BIM در زمینه معماری است.
 • وکتوروکس (VectorWorks) محصولی از شرکت نمچک که بستر نرم‌ افزاری طراحی برای معماران ، طراحان شهری ، مبلمان و غیره می‌ باشد.
 • تکلا استراکچرز (Tekla Structures) محصول شرکت تکلا که دارای قابلیت‌ های مناسبی همچون اجرای پروژه‌های بسیار بزرگ و عملیات چندجانبه به صورت همزمان را روی مدل را میسر می‌سازد.
 • دی پروفایلر (Dprofiler) که محصول شرکت بک تکنولوژی بوده و قابلیت همکاری با بستر رویت را هم دارد.
 • نویس ورکس (Navisworks) که به عنوان جت استریم هم شناخته می‌شود و محصول شرکت ادوبی است که قابلیت های فراوانی برای هماهنگی، شبیه سازی ساخت و آنالیزهای کامل برای بررسی پروژه دارد.

مهمترین دلایل استفاده از نرم افزار رویت :

 • یادگیری سریع به دلیل سادگی کار با  نرم‌ افزار (در مقایسه با نرم افزارهای مشابه)
 • طراحی و ترسیم نقشه‌های ساختمان به صورت دو و سه بعدی در یک زمان
 • ارتباط راحت با دیگر نرم‌ افزار های مشابه مانند اتوکد و تری دی مکس
 • درج هر نوع پارامتر و حتی افکت و اقلیم از قبیل نور، سایه و غیره
 • ارتباط بین رشته‌های مختلف طراحی ساختمان
 • خروجی‌های بی‌نظیر و عالی
 • پیاده‌سازی مراحل مختلف برنامه‌ریزی و طراحی یک ساختمان از ایده تا ساخت و حتی تخریب

#۲ آموزش نرم افزار رویت

خوب تا به اینجا در مورد نرم افزار رویت به اندازه کافی صحبت کردیم و فکر می کنم شما هم دیگه به اهمیت این نرم افزار پی بردید و دلیل کافی برای یادگیری آن دارید پس در ادامه یک مجموعه آموزشی قرار میدم که جز پربازدید ترین آموزش های رویت در سایت یوتیوب بوده است.

فیلم های آموزشی رویت​

معرفی دوره

آموزش رویت : جلسه اول

آموزش رویت : جلسه دوم

آموزش رویت : جلسه سوم

آموزش رویت : جلسه چهارم​

آموزش رویت : جلسه پنجم​

آموزش رویت : جلسه ششم​

آموزش رویت : جلسه هفتم​

آموزش رویت : جلسه هشتم​

آموزش رویت : جلسه نهم​

آموزش رویت : جلسه دهم​

آموزش رویت : جلسه یازدهم​

آموزش رویت : جلسه دوازدهم​

آموزش رویت : جلسه سیزدهم​

آموزش رویت : جلسه چهاردهم​

#۳ پروژه رویت

دغدغه بسیاری از کاربرانی که تازه با نرم افزار رویت آشنا شده اند و یا در حال یادگیری آن هستند این است که چطور و از کجا باید پروژه رویت خود را شروع کنند تا بتوانند به هدف و خواسته خود در طراحی برسند. بررسی پروژهای مختلف به شما این کمک را می کند تا با تکنیک های مختلف این نرم افزار آشنا شوید. در این بخش از مقاله به بررسی چند پروژه که با رویت طراحی شده است می پردازیم و در نهایت لینک های دانلود نمونه پروژه رویت آرچ فایل را برای شما قرار خواهیم داد.

قبل از شروع :

می توان گفت رویت یک نرم افزار فرق العاده برای انجام پروژه های مدل سازی انواع ساختمان ها است.

معماران و افراد عمرانی با ایده گرفتن از پروژه های نرم افزار رویت که به صورت آماده در سایت آرچ فایل وجود دارد می توانند عملکرد خود را در زمینه مدلسازی ساختمان بهبود بخشند.

ویژگی ها ی منحصر به فرد و آسان در نرم افزار رویت باعث شده هم انجام پروژه های مدل سازی ساختمان ها بهبود یابد و هم اینکه معماران بتوانند راحت تر پروژه های ساختمانی خود را به پایان برسانند.

همانگونه که درمتن بالا اشاره کردیم انجام پروژه با رویت امروزه مزایای بسیار زیادی برای معماران و عمرانی ها دارد. این افراد می توانند بزرگترین پروژه ها را هم به وسیله همین نرم افزار به صورت خیلی دقیق و حساب شده مدلسازی کرده و بسازند.

ما در این بخش از مقاله سعی کردیم  بحث اهمیت و مزایای انجام پروژه با نرم افزار رویت برای مهندسین ، معماران و عمرانی ها بیشتر باز کنیم.

بررسی نتایج مسابقه AEC Excellence Awards ( نمونه پروژهای نرم افزار Revit )

در این قسمت قصد داریم به معرفی پروژه های که با نرم افزار رویت طراحی شده اند و در مسابقه AEC Excellence Awards 2017 که توسط دانشگاه اتودسک در لاس وگاس برگزار شده است بپردازیم. این مسابقه در سطح جهانی بوده و شامل بخش های مختلف نظیر فن آوری های مرتبط با BIM (طراحی اطلاعات ساختمان) و طراحی معماری پایدار در صنعت AEC است. در این دوره ۱۴۵ مورد پروژه،از بیش از ۳۰ کشور مختلف را به خود اختصاص داده است که نشان می دهد در سراسر جهان نوآوری در طراحی ساختمان و ساخت و ساز در حال پیشرفت است. و تقریبا همه آنها از نرم افزار رویت استفاده کردند.

بخش اول : ساختمان ها

برنده اول : بنیاد آینده دبی Killa Design, BuroHappold Engineering, BAM Higgs & Hill, Transgulf

زمانی که به داخل بسیاری از موزه ها نگاه می کنیم تاریخی از گذشته را برای ما یاد آوری می کنند اما موزه آینده هر چیزی را که از نامش پیداست را به تصویر می کشد.

نمایشگاه های نوآوری و انکوباسیون ایده های جدید.
۱۳۶ میلیون دلار هزینه ساخت بوده که خود ساختمان ۳۰،۰۰۰ متر مربع زیربنا دارد و در نزدیکی برج های امارات دبی، شکل قابل تحسینی این پروژه به خود گرفته است.
طرح نماب فولاد ضد زنگ با خطاطی روشن و شیشه های که طرح فونت عربی دارند بسیار نمای این ساختمان را زیبا کرده است.
درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

برنده دوم : موسسه طراحی معماری تیانجین برای پروژه مرکز ملی تناسب اندام منطقه سایحان در شهر هوهچتی چین

پروژه مرکز ملی تناسب اندام منطقه سایحان در شهر هوهوتون در مغولستان ساخته شده است ، تا مشارکت در برنامه های تناسب اندام ملی ۲۰۱۶-۲۰۲۰ چین را افزایش دهد.

این ساختمان با ۹۱،۴۳۷ متر مربع زیربنا و در مجموع با مساحت ساختمان ۳۳،۰۰۰ متر مربع، ساختمان به دو تقسیم شده است.

که شامل سالن های چند منظوره با ۵،۰۰۰ صندلی برای رویدادهای ورزشی و امکانات ورزشی ساخته شده.
درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

برنده سوم: شرکت Expo 2020 برای دفتر Expo 2020 دبی

بین روز افتتاحیه آن در اکتبر ۲۰، ۲۰۲۰ و نزدیک آن در ۱۰ آوریل ۲۰۲۱، نمایشگاه دوبی Expo 2020 با مبلغ ۶،۸ میلیارد دلار ساخته شد.

این ساختمان پذیرای بازدید کننده از۱۸۰ کشور با ظرفیت ۲۷۰ هزار بازدید کننده در روز است.

فضای محوطه نمایشگاه ۲،۰۰۰،۰۰۰ متر مربع با ۲،۴۰۰،۰۰۰ متر مربع باقی مانده برای توسعه است.
درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

بخش دوم : پایداری

برنده اول : GeotecturaGeotectura, Axelrod-Grobman Architects, NCA, Assa Aharoni برای ساختمان دانشکده مطالعات محیط زیست پورتر.

دانشکده مطالعات محیط زیست پورتر در شهر تل آویو حقیقتا نماد آموزش مظهر آنچه درون و بیرون دیوارهایش است بیان می کند.

این ساختمان ۴،۰۰۰ متر مربعی در کشور اسرائیل است، که از صدور گواهینامه LEED Platinum (92 امتیاز) و ۵ ستاره با کد سبز ۵۲۸۱ اسرائیل برخوردار است.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

برنده دوم : موسسه طراحی معماری تیانجین برای مرکز فرهنگی ورزشی جی فنگ نان لو

مرکز فرهنگی و ورزشی جی فنگ نان لو به موضوع رفاه عمومی – از نظر جسمی و فرهنگی اختصاص یافته است.

این ساختمان برای حداکثر رساندن فعالیت ها زمینه های فرهنگی طراحی شده است.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

برنده سوم : شرکت توسعه کیفیت Magnolia Limited برای WHIZDOM 101 بانکوک

ساختمان مگنولیا برای توسعه کیفیت آموزشی ساخته شده است.
همچنین با به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی، صرفه جویی در انرژی و کاهش انتشار کربن،
پروژه ۱ میلیارد دلاری برای بهبود کیفیت زندگی و توسعه پایدار تمرکز دارد.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

بخش سوم : زیر ساخت ها

برنده اول : Foster + Partners برای فرودگاه بین المللی نیومکزیکو (NAICM)

این فرودگاه در زمینی به مساحت ۴۷۰،۰۰۰ متر مربع، یکی از بزرگترین فرودگاههای جهان است؛ ایده آن از پرواز الهام گرفته شده است. اما تمرکز اصلی طراحی آن بر روی بهبود تجربه مسافران است. فرودگاه خود تقریبا ۱.۵ کیلومتر طول دارد و یک شبکه تک مداوم با سقف نوآورانه و پل های ثابت در یک محفظه ساخته شده است.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

برنده دوم : گروه LiRo برای East Side Access

این پروژه با قرار گرفتن در زیر خیابان های شلوغ منهتن جزء یکی از بزرگترین پروژه های زیربنایی در ایالات متحده آمریکا محسوب می شود. اداره حمل و نقل شهری متروپولیتن دسترسی East Side را از قطارهای لانگ آیلند و کوئینز به سمت شرق منهتن متصل می کند.

این پروژه شامل هشت بلوک طولی و ایستگاه های چند قطاره ۱۵۰ پا در زیر ایستگاه مرکزی بزرگ شهر است.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

برنده سوم : Norconsult AS برای آرنا-برگن، Ulriken تونل

ونل آرنا-برگن اولین پروژه ای است که در آن ازدستگاه Boring در تونل های کشوری نروژ استفاده می شود. هنگامی که تونل موازی جدید به اتمام می رسد، دو مسیر بین Arna و Bergen به وجود می آید.

ماتریس های مکرر بین شهرها و ایستگاه های به روز می شود که برای تطابق با قطارهای جدید بین راهی است.
درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

بخش چهارم : ساخت و ساز

برنده اول : China Construction Eighth Engineering Division Corp. Ltd برای مرکز پژوهشی مالی تیانجین چو تای فوک

مرکز مالی تیانجین چو تای فوك كه قرار است در پاییز سال ۲۰۱۹ به اتمام برسد، نقطه عطفی برجسته ای برای فضاهای تجاری و اداری است. آپارتمان های لوکس؛ و یک هتل پنج ستاره از دیگر امکانات این مرکز است.

این ساختمان دارای مساحت ۳۹۰،۰۰۰ متر مربع است که یک زیر زمین چهار طبقه دارد.

یک برج ۱۰۳ طبقه با ارتفاع ۵۳۰ متر هم دارد.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

برنده دوم : China Construction Eighth Engineering Division Corp. Ltd برای برج چین Zun

قرار است این برج تبدیل به بلند ترین برج در شهر پکن و در ناحیه ای که سابقه زلزله ۸.۰ دارد ساخته شود. هزینه ساخت آن ۳.۵ میلیارد دلار است. مساحت ناحیه ای ۴۳.۷ میلیون متر مربع به ۵۲۸ متر با ۱۰۸ طبقه متصل خواهد شد و هفت طبقه در زیر زمین است.

درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

برنده سوم : شرکت Obayashi و ITOCHU فن آوری راه برای تونل Mikusa در Kinki خط راه آهن Kise

از آنجا که بسیاری از مناطق با یک جاده متصل هستند، در طی یک فاجعه ممکن است بحران زیادی به وجود بیاید.

ژاپن کشوری در محاصره دریا است و به خصوص در معرض تخریب سونامی قرار دارد.

اخیرا بزرگراه جدید برای حمل و نقل اضافی ساخته است که شامل ساخت تونل Mikua 2380 متر است.
درباره این پروژه نرم افزار رویت بیشتر بدانید

نرم افزار رویت , پروژه رویت , آموزش رویت , رویت

نمونه پروژه های آماده نرم افزار رویت

پروژه ساختمان چهار طبقه در Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه ساختمان مسکونی ۶ طبقه در Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه طرح نمای ساختمان تجاری [۲] در Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه ساختمان تجاری و اداری در Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه طرح کافه تریا مدرن در Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه طرح نمای ساختمان تجاری در Revit [ پروژه رویت ]

پروژه سالن آمفی تئاتر و سینما [۳] در Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه طرح آماده نمای خانه ویلایی در Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه خانه دوبلکس [ ۲ ] در نرم افزار Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه خانه دوبلکس کوچک در نرم افزار Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه سالن آمفی تئاتر و سینما [۲] در Revit [ پروژه رویت ]​

پروژه ساختمان [۲] مسکونی ۴ طبقه در Revit [ پروژه رویت ]​

تیم تحریریه پلان خانه رویایی من

هر آنچه در پلان خانه رویایی من مطالعه می کنید، حاصل سال ها تجربه ما در زمینه طراحی و مشاوره نقشه های خانه است. تمام کوششِ ما در این است که شما را به نقطی برسانیم تا بهترین انتخاب خود را برای داشتن طرح خانه ای که سال ها می خواهید در کنار خانواده خود در آن زندگی کنید؛ داشته باشید.

درباره ما بیشتر بدانید ...
این محتوا را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on google
Share on twitter
Share on facebook
نمایش دیدگاه هابستن دیدگاه ها

نظرتان را بنویسید