نقشه خانه یا آن چه فرنگی ها House Plan می گویند، در واقع یک طرح شماتیک برای ساخت سازه خانه است. این نقشه از کلیات آغاز می شود و به جزئی ترین بخش های تاسیساتی و نازک کاری نیز ختم می شود. اگر بخواهیم در خلاصه ترین حالت ممکن نقشه خانه را تعریف کنیم باید بگوییم : طرحی است تصویری ، شامل ابعاد و پلان طبقات و جزئیات خارجی یک سازه. یک نقشه کامل ، معمولا علاوه بر ابعاد و نوع تقسیم بندی فضا ، لایه های مختلف ، جنس مصالح ، زمان بندی پروژه و تکنیک های نصب و اجرا را مشخص می کند. در صورتی که علاقه دارید حرفه ای و کامل تر در این باره بدانید، سطرهای پیش رو را برای شما تهیه کرده ایم.

انواع نقشه خانه در یک نگاه

همانطور که می دانید روند ساخت یک خانه مراحل گوناگون و مختلفی دارد. تخریب، گودبرداری، ایجاد فونداسیون، برپایی سازه، سقف، دیوارچینی، نازک کاری و غیره … در صورتی که روند ساخت و اجرا اصولی پیش رفته باشد برای هر مرحله از پیش، نقشه ی مناسب تهیه شده است. حال در این قسمت، ما ذیلِ چند بند نگاهی داشته ایم به انواع نقشه خانه ، بر اساس روند و مرحله ی ساخت و ساز. مجموعه این نقشه ها در کنار هم، روند ساخت را تشکیل می دهند و اگر کمیت طراحی در یک بند لنگ بزند، شاید تمامی پروسه ی ساخت و ساز زیر سوال رود.

نقشه خانه

سایت پلان (Sites Plan)

این نقشه کلی ترین تصویر از یک خانه را در محله ارائه می دهد. این که زمین دقیقا کجا قرار گرفته و در فضای کلی محله ، کوچه یا خیابان چه شرایطی دارد در این دسته از نقشه ها مشخص می گردد.

نقشه خانه

پلان کف (Floor Plan)

پس از آن که محل زمینِ خانه در نقشه مشخص شد، نوبت به بررسی داخلی می رسد. پلان کف شبیه این است که با استفاده از یک بالابر در ارتفاع قرار بگیریم و از آن جا به طور عمود درون خانه را نگاه کنیم. با چنین دیدگاهی کاملا مشخص می شود که جای هر چیز در کجای خانه قرار دارد. به بیان دقیق تر، ابعاد آشپزخانه ، داکت، پنجره، راه پله و غیره همه و همه در این نقشه از دید قائم ، تصویر شده اند.

نقشه خانه

نما (Elevation)

بر خلاف نقشه های نوع قبل که دید پرنده یا قائم از بالا را نمایش می دادند، در این نوع پلان ها ما دید از روبه رو را مقابل خود داریم. یعنی کار به این می ماند که در یک کوچه بایستیم و سازه ای را تماشا کنیم. می توان اینگونه گفت که در این نقشه ها شمایل فیزیکی خارج سازه نمایان می شود.

برش (Section)

بعضی از نقشه ها برش نامیده می شوند. فرض کنید خانه یک کیک درسته است و شما با یک چاقو برای خود تکه ای می برید. زمانی که از کنار به آن تکه کیک نگاه کنید لایه های مختلف به خوبی نمایان می شود. حال اگر با سازه نقشه یک خانه همین کار را انجام دهید، به آن نقشه اصطلاحا می گویند برش.

برای مشاهده بهترین نقشه های خانه اینجا کلیک کنید.

سایر پلان یا نقشه ها را تنها نام می بریم : زیرا نیازی به توضیح ندارند و عنوان آن ها به خوبی ماهیتی که دارند را تشریح می کند. نقشه فونداسیون ، نقشه تاسیسات ، نقشه برق یا سیم کشی ، نقشه جوشکاری و سایر نقشه هایی که جزئیات مختلف یک خانه را ترسیم کرده و برای ساخت آماده می کنند. گاهی در روند نقشه کشی نوع مصالح به طور دقیق مشخص می شود. نوع بتن ، آهن آلات و همه ی آن چه قرار است پروژه را آماده ی بهره داری کند.

کدام اجزا در نقشه خانه ترسیم می شوند؟

حالا پس از شناخت انواع نقشه های ساختمانی، نوبت می رسد به شناخت المان و پدیده هایی که در نقشه ها نمایش داده می شوند. البته باید به این نکته توجه داشت که این امر از نقشه ای به نقشه دیگر متغیر است، اما به طور معمول، هر المان به شکل زیر در نقشه خانه نمایش داده می شود.

دیوارهای خارجی : معمولا با یک خط ممتد درشت، پررنگ و ضخیم یا با هاشور Solid مشکی نمایش داده می شوند.

خط اندازه : برای نمایش ابعاد یا طول، خطی موازی در همسایگی دیوار و پنجره و غیره کشیده می شود و در میانه ی آن، عددی نوشته می شود. این عدد معرف طول ضلع المان مورد نظر است.

در صورتی که نقشه خانه از مجاور ترسیم شده باشد، دیوارهای سازه ای تا سقف ادامه می یابند و دیوارهایی که نقش باربری ندارند پیش از رسیدن به سقف محو می گردند.

خطوط ممتدی که نازک تر از بقیه هستند، دیوارهای داخلی، کابینت ها و سایر المان ها را نمایش می دهند.

در یک مجموعه نقشه ، باید جهت شمال ، نحوه ی باز و بسته شدن درب و پنجره ها ، توالت ها ، سینک آشپزخانه و هر آن چه که می تواند روی روند ساخت تاثیر بگذارد نمایش داده شود. به عنوان مثال اگر در مقابل زمین درخت وجود دارد، حتما باید در نقشه یا سایت پلان ترسیم شود تا از پیش برای نما و درب ورود و خروج تدبیر مناسب اندیشیده شود.

نقشه خانه در مراحل ساخت چه جایگاهی دارد؟

اگر مسائل جانبی را برای لحظه ای در نظر نگیریم، کار ساخت و ساز به این شکل پیش می رود که یک کارفرما خواسته های خود را در اختیار پیمانکار می گذارد. پس از این، پیمانکار بر مبنای ذائقه ی کارفرما، چند طرح آماده می کند. پس از این، نقشه های طراحی و ساخت تهیه می شوند و تاییده های شهری و نظام مهندسی را می گیرند. در نهایت، ساخت و ساز برمبنای نقشه ها ، آغاز می شود.

در کلی ترین حالت ممکن، ساخت خانه سه مرحله دارد:

۱- مشخص کردن چارچوب کلی

۲- طراحی نقشه

۳- ساخت

در نتیجه می توان اینگونه گفت که طراحی نقشه حلقه ی مرکزی روند ساخت و ساز را شکل می دهد. تصورات کارفرما روی نقشه می آیند و همان نقشه ها، اجرا می شوند. اما اگر می خواهید به طور دقیق جایگاه نقشه خانه در روند ساخت را بدانید، باید بندهای زیر را هم در نظر داشته باشید.

صفر تا صد اجرای موفق پروژه های ساختمانی

چندی پیش مجله ی معتبر forbes مقاله ای منتشر کرد و در آن روند ساخت و ساز پروژه های ساختمانی را تشریح ساخت. زمانی که به این مقاله نگاه می کنیم به خوبی مشهود است که اگر روند تهیه نقشه خانه به صورت اصولی انجام شود، یک پروژه به طور کامل به موفقیت دست پیدا می کند.

ما در اینجا شش گام اجرای موفق یک پروژه ی ساختمانی را تشریح کرده ایم :

گام اول : یک طراح قدرتمند انتخاب کنید. یک معمار یا طراح داخلی حرفه ای انتخاب می شود تا نقشه های ابتدایی را بر اساس خواسته های کارفرما تهیه کند.

گام دوم : سراغ شرکتی معتبر بروید. پس از تهیه نقشه های اولیه ، که به نقشه های معماری معروف هستند، در واقع چارچوب کلی کار انجام گرفته. تنها نیاز است که نقشه ها از نظر مهندسی و قانونی هم بررسی شوند و مهر تایید بگیرند.

گام سوم : کار به پیمانکاران اجرایی می رسد. شما باید به دنبال پیمانکاری باشید که بتواند به طور حداکثری نقشه های فنی را اجرا کند و در زمان برخوردن به مشکل، توانایی ایجاد تنوع در راهکارها را داشته باشد.

گام چهارم : شما موفق می شوید اگر سه گام پیشین را به طور کامل و حرفه ای برداشته باشید. در این قسمت علم مهندسی و خرید گره می خورند. شما باید در بازار ، بهترین مصالح و متریال را خریداری کنید. کوتاهی در این قسمت می تواند در نتیجه نهایی مشکلات فراوانی ایجاد کند.

گام پنجم : در زمانی که پروژه استارت می خورد ، سازمان های مختلفی نظارت می کنند که آیا شما طبق آن چه مجوز گرفته اید پیش می روید یا از قانون تخطی کرده اید. در نتیجه، اگر پروژه بزرگ است باید ساز و کار نظارت تامین کنید و اگر شخصی است، باید به صورت انفرادی وارد عمل شوید و شرایط را زیر نظر داشته باشید.

گام ششم : پس از به اتمام رسیدن سازه، نوبت به ریزه کاری و نازک کاری می رسد. پروژه ای که از روز اول نقشه های مدرنی داشته باشد و طبق آن پیش رود، در این قسمت می تواند ظهور یک سازه ی با کیفیت را به چشم ببیند.

جمع بندی نهایی؛ نقشه خانه چیست؟

در این نوشته به طور جامع و البته تخصصی به تبیین مفاهیم مربوط به نقشه خانه پرداختیم. در ابتدا تعریفی ارائه کردیم که مشخص می کرد ، نقشه : ترسیمی است شماتیک از تمام جنبه های یک سازه ، پیش از ساخت آن. سپس انواع نقشه را شناختیم و متوجه شدیم باید از سایت و محله آغاز کرد و به جزئیات رسید. در گام بعدی به المان های موجود در نقشه های ساختمانی گریزی زدیم و گام آخر، تبیین جایگاه نقشه در پروسه ی ساخت و ساز بود.

پلان های که حتما باید ببینید ...

بزودی

نقشه خانه دوبلکس

بزودی

نقشه خانه دوبلکس

بزودی

نقشه خانه دوبلکس

تیم تحریریه پلان خانه رویایی من

هر آنچه در پلان خانه رویایی من مطالعه می کنید، حاصل سال ها تجربه ما در زمینه طراحی و مشاوره نقشه های خانه است. تمام کوششِ ما در این است که شما را به نقطی برسانیم تا بهترین انتخاب خود را برای داشتن طرح خانه ای که سال ها می خواهید در کنار خانواده خود در آن زندگی کنید؛ داشته باشید.

درباره ما بیشتر بدانید ...
این محتوا را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on google
Share on twitter
Share on facebook
نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید